webForumDet fria alternativet

Olika värden i dropdown menyn

4 svar · 341 visningar · startad av mr.mainline

mr.mainlineMedlem sedan feb. 2003777 inlägg
#1

Jag har en dropdown meny med värdena "köp", "sälj", "Bytes" och tanken är att fylla i ett värde t.ex "Köp" och efter klickat på skicka knappen så ska det stå "köp" som rubrik hur fixar jag det??

MatteMedlem sedan aug. 20002 975 inlägg
#2

Du måste först ha ett värde du kan jämföra med värdet på din dropdown.
Ett värde du hämtar från databas, URL-en eller något annat.

Sedan bygger du upp din select i en loop, gör en jämförelse med din kontrollvariabel, och om de är samma sätter selected på det aktuella option.

mr.mainlineMedlem sedan feb. 2003777 inlägg
#3

kan man få kod? :-)

MatteMedlem sedan aug. 20002 975 inlägg
#4

Om du kan tala om för mig vilken variabel/värde som ska användas för att sätta ett viss värde i en select.

Är det någon skillnad på värdet du har i value jäntemot det du har som text i din option ?

Du kan dock få ett litet exempel:

// Vårt värde att jämföra med
$ctrl = '33';

// Array med innehållet i vår select
$array = array('22' => 'Rad 1', '33' => 'Rad 2', '44' => 'Rad 3');

// Bygg upp våra options
$options = '';
foreach ($array as $key => $val) {
   $selected = $key == $ctrl ? ' selected="selected"' : '';
   $options .= "<option value='$key'$selected>$val</option>\n";
}

// Skriv ut:
echo '
  <select name="namn">
  <option value="">Välj rad</option>
  '.$options.'
  </select>
';
mr.mainlineMedlem sedan feb. 2003777 inlägg
#5

Tror inte du förstod vad jag menade, jag löste det på följande sätt, ändarade mig förresten att använda checkbox istället.

 <input name="Säljes" type="checkbox" value="Säljes" <? if ($_POST['Säljes']=="Säljes") echo 'checked ="Säljes" ';?>> Säljes<br>
					<input name="Köpes" type="checkbox"  value="Köpes"<? if ($_POST['Köpes']=="Köpes") echo 'checked ="Köpes" ';?>> Köpes<br>
					<input name="Bytes" type="checkbox" value="Bytes"<? if ($_POST['Bytes']=="Bytes") echo 'checked ="Bytes" ';?>> Bytes<br>

Jag vill endast att om man kryssar i tex "säljes" så ska säljes skrivas ut i inlägget, så man vet att om man säljer eller ska köpa.

131 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.fb544a5a
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)