webForumDet fria alternativet

Zend Certified Engineer - något att ha?

7 svar · 988 visningar · startad av Skarre

SkarreMedlem sedan apr. 20012 427 inlägg
#1

Jag ska förhoppningsvis inte byta arbetsplats på ett bra tag, men är ändå nyfiken på om denna certifiering är någonting att ha. Vad tror ni? Det känns lite som ett sätt för Zend att tjäna pengar.

http://www.zend.com/store/education/certification/

Självtestet var faktiskt lite lamt. :stud
http://www.zend.com/store/education/certification/self-test.php?begin=1

RogerAMedlem sedan sep. 200542 inlägg
#2

Hmmm...fick 5 av 8 i självtestet. :OO

tydalMedlem sedan juni 20034 013 inlägg
#3

Fick 7 av 8. Missade att 0 framför ett tal gör att det blir oktalt. I C skriver man ju \ före och det är jag mer van vid.

GunnarDMedlem sedan juni 20014 290 inlägg
#4

Här är definitionen http://c0x.coding-guidelines.com/6.4.4.4.html

Du har rätt i att

\ooo är octalt
\xoo är hex

men det är inte \ som avgör om det är ett oktalt tal.

Vi kanske skall återgå till topic? Fick 8 rätt :)

PeeerMedlem sedan mars 20025 907 inlägg
#5

Tråden splittad i två delar!
Delen om oktala tal hittar ni numera [thread=133179]här[/thread].

Peeer
moderator, PHP-forumet

SteamMedlem sedan juli 2003169 inlägg
#6

Har du pengar så är det säkert värt att ta certifieringen.
Självklart är det ett sätt för Zend att tjäna pengar men om det är nån som ska ge ut en certifiering så är det väl dom och de har all rätt att tjäna pengar.
Samma gäller Cisco certifieringar, Microsoft, RedHad etc..

SkarreMedlem sedan apr. 20012 427 inlägg
#7

Visst har de rätt att tjäna pengar, det har väl alla? :stud Frågan är väl om de kokade ihop en certifiering enkom av ekonomiska intressen, eller om det finns en verklig vilja att åstadkomma någonting. Det är ju inte jättemånga som valt att certifiera sig om man tänker på hur många php-utvecklare det finns i världen. Nåväl, jag har inget behov av att lägga titeln ZCE till mitt CV för tillfället, så jag avvaktar.

sabbacusMedlem sedan juli 2002630 inlägg
#8

Min undran i det hela: Är certifieringen värd något på arbetsmarknaden? Om jag skaffar mig en certifiering, är den värt något i en arbetsgivares ögon (vet de ens vad Zend är eller kommer de att tro att jag köpt dcertifieringen i en bananrepublik?) och kommer den att kunna ge mig högre lön? I annat fall är det bara ett slöseri med pengar =(

134 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.fb544a5a
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)