Hej! Jag har tidigare i en tråd fått hjälp med en funktion som hämtar väderinformation från luftfartsverkets hemsida. Denna information använder jag sedan ett preg_match-uttryck på som gör att jag får ut rätt information. Detta har fungerat utan några problem tills nyss då denna automatiserade process (genom cronjob i linux) slutade vara automatiserad.
Det felmeddelande jag får när filen som gör allt detta körs är:
Fel: Värden EJ lagrade i databas.Duplicate entry 'EBAW' for key 1
Vad den säger att att det finns dubletter. Det är min tolkning. Rätt?
Jag har kollat igenom sidor hos luftfartsverket och där finns det bara en flygplats med identifieraren "EBAW" och när jag kontrollerar databasen finns det enbart ett värde lagrat. Jag förstår inte hur det kan bli en dublett? :OO
Till det ska jag säga att varje gång jag hämtar denna information börjar jag med att tömma dessa två tabeller jag använder så problemet är synnerligen konstigt och irriterande.
Kloka idéer och förslag mottages tacksamt! :e