Kan verkligen inte se en enda vetig anledning till att använda dynamiska variabelnamn, vad ska du ha det här till egentligen?
<?php
$x = 'rubrik';
${'visa_'.$x} = $x;
echo $visa_rubrik;
?>
2 svar · 274 visningar · startad av bloSSA
Tjo!
Jag har en variabel $x innehållande strängen 'text', men den kan även innehålla strängen 'rubrik'. Beroende på vad $x innehåller vill jag byta namn på variabeln till $visa_text eller $visa_rubrik. Hur löser jag detta?
Jag kan få till en sträng som lyder ex '$visa_text' och '$visa_rubrik':
'$visa_' . $x = $x;
, men jag vill ju ha det som ett variabelnamn istället... Och jag vill slippa att ha en
...;
if ($x=='text') $visa_text = $annan_variabel;
...;
för varje möjlig sträng i variabeln $x.
Klart å tydligt? :e
Tack på förhand!
/Anders
Kan verkligen inte se en enda vetig anledning till att använda dynamiska variabelnamn, vad ska du ha det här till egentligen?
<?php
$x = 'rubrik';
${'visa_'.$x} = $x;
echo $visa_rubrik;
?>
Kanon! Tackar!
I princip så har jag ca 400 unika fält på skärmen. För det mesta ska de bara visas, men ibland ska alla vara klickbara och när man väl har klickat på en så ska det komma upp en viss typ av formulär beroende på av vilken typ fältet är.
Hrm... Denna beskrivning känns nästan lika glasklar som min fråga. :-)
Återigen, Tack!