webForumDet fria alternativet

Delad Fil-access

1 svar · 173 visningar · startad av tinwe

tinweMedlem sedan apr. 20013 inlägg
#1

Hjälp!!!
Jag har problem då flera användare skriver samtidigt till samma fil. Filen blir oftast avbruten på mitten eller skriver enbart tillbaka delar av innehållet.

Jag testade Flock (filnamn, 2);
Då jag ska skriva tillbaka filen, men det funkar inte, finns det fler inställningar för att förhindra att flera skriver samtidigt?

JojoxxMedlem sedan juni 20004 308 inlägg
#2

flock fungerar inte på en del system. Det du kan göra är att som en del databas-motorer att använda en speciell fillåsnings-fil för varje fil. Om vi tänker oss att din fil som du skall skriva till är stor och/eller har ett komplext innehåll som tar lång tid att uppdatera så kan du använda en liten fil som bara innehåller information om att den stora filen är låst av en användare. När du är klar med uppdateringen av den stora filen så "låser" du upp den lilla fillåsningsfilen. Då minimerar du i alla fall risken för krockar. OBS att flock eller systemfunktioner för fillåsning är bättre och bör användas i största möjliga mån. Detta är en quick'n'dirty lösning om inget annat går.

------------------

/ J

[Redigerat av Jojoxx den 24 apr 2001]

128 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.0e50b1ef
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
125 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)