webForumDet fria alternativet

Nybörjarfråga

.NET

6 svar · 283 visningar · startad av LBC

Medlem sedan jan. 2003146 inlägg
Frågan#1

Hejsan!

Försöker mig på ASP.NET, men har tydligen missat något. Jag försökte mig på ett "Hello World-test" för att se så .NET-installationen lyckats. Följande kod testades

<%@ Page Language="C#"%>
<%
hello.Text = "Hello World!";
%>
<html>

<head>
   <title>Hello World!</title>
</head>

<body>

<asp:label id="hello" runat="server"/>

</body>
</html>

Filen sparades som default.aspx, och testkördes via http://localhost/default.aspx. Detta resulterade i en blank websida. Det enda som syntes av koden var titeln. Sedan visade sig att detta inte fungerade på mitt webhotell heller (som ska stödja asp.net). Jag antar att jag missat något helt. Någon som förklara vad jag gör fel?

Tack på förhand!

Medlem sedan mars 20023 561 inlägg
#2

Konstigt att inte det skulle fungera...
Prova detta:

<%@ Page Language="C#"%>

<script runat="server">
	void Page_Load(Object obj, EventArgs e) {
		lblmessage.Text = "Välkommen till ASP.NET";
                }
</script>

<html><body>
	<asp:label id="lblmessage" runat="server"/>
</body></html>
Medlem sedan jan. 2003146 inlägg
#3

Tack Josef, men tyvärr hjälpte inte detta. Jag har lagt ut filen på <http://PROBLEMET LÖST> om det hjälper någon att förstå problemet.

Medlem sedan mars 20023 561 inlägg
#4

På den sidan du angav står det att sidan är skriven i VB men du kör ändå med C#-syntax. Prova med att ta bort ditt ; efter hello.Text = "..."

Medlem sedan apr. 20012 266 inlägg
#5

Vad händer om du tar visa källa på default.aspx, syns koden så är det något problem med din installation av .NET Framework och beror då inte på koden. Men verkar konstigt om det vore fel på ditt webhotell också :)

Medlem sedan mars 20023 561 inlägg
#6

Om man kollar källan på ovannämd sida ser man koden.

Medlem sedan jan. 2003146 inlägg
#7

Tackar för er hjälp. Jag får ta och reservera mig för webhotellet. Jag ska ha stöd för asp.net, men det kan vara så att detta måste ligga i en speiell katalog, det vet jag inte (är som sagt helt grön på .net).

Däremot bör det, som någon skrev, kunna vara så att installationen av asp.net lokalt kan ha blivit fel, men hur vete 17. Jag hämtade .NET Framework SDK på http://asp.net/download.aspx?tabindex=0&tabid=1. Installerade enligt anvisningar. Vad som kan blivit fel vet jag inte, IIS är installerat, fungerar prima med vanliga ASP-filer, men som ovan nämnt "tar" den inte aspx. Om jag skrivit i c# eller vb ska väl inte spela någon roll i detta läget. Har inte tagit ställning till det än, jag vill som sagt bara få det att fungera lokalt.

*PROBLEMET LÖST

Det största problemet låg i installationen av .NET lokalt. Nu har jag lyckats och aspx-filerna verkar fungera som de ska. Tack för er hjälp!*

267 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
118 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
135 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
129 ms — ändringar (db)