webForumDet fria alternativet

Debugging på annan server

4 svar · 160 visningar · startad av Vide

VideMedlem sedan dec. 19998 577 inlägg
#1

Försöker få debuggingen att regga komponenter i minnet på en annan dator än den jag utvecklar komponenten på, men jag hittar inte inställningarna för en sådan operation.

Någon som vet hur man gör?

Mvh, Vide

nikoMedlem sedan juni 20022 599 inlägg
#2

Vad innebär det att "regga komponenter i minnet på en annan dator"? Menar du en COM-reggning i registret? Vad har det isåf med debuggern att göra?

VideMedlem sedan dec. 19998 577 inlägg
#3

Vanligtvis så har jag IIS på samma dator och kan skriva in sökvägen (Properties: Debugging) till en asp-fil på samma dator, när jag sedan trycker på run så lägger den in komponenten i minnet och kör ASP-sidan, på så sätt behöver jag inte regga komponenten för att testa den.

Jag undrar alltså hur jag kan göra det på en annan dator än den jag kör utvecklingen på.

nikoMedlem sedan juni 20022 599 inlägg
#4

Den fysiska COM-reggningen kommer du aldrig ifrån. På din lokala maskin sker den automatiskt varje gång du kompilerar.

Vill du regga komponenten på en annan dator så får du antingen göra det rent fysiskt eller använda nåt fjärrstyrningsverktyg eller köra nåt remote-script som automatiserar det.

VideMedlem sedan dec. 19998 577 inlägg
#5

Okej, så lättast att testa komponenten är att installera IIS eller bygga ett program-interface.

OK, Tack! :)

125 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.3ab8d573
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
123 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)