webForumDet fria alternativet

Session_End

1 svar · 169 visningar · startad av Grynet

GrynetMedlem sedan maj 2001329 inlägg
#1

HEj alla.

Jo jag försöker logga alla användare jag har. Skapar en Application["count"] i Application_Start. Adderar ett till denna variablen i Session_Start och tar bort ett ifrån den i Session_End.

Allt funkar bra tills jag ska ta bort i Session_End. Det verkar inte som att Session_End kallas när användaren stänger sitt browser fönster. Sitter applikationen och väntar på att GC ska ta hand om objektet och kalla på Session_End?? Någon som har erfarenthet av detta?

(Jag ser att Session_End kallas då jag bla bygger om applikationen)

DAnke fur eirhen time

GrynetMedlem sedan maj 2001329 inlägg
#2

Bah mångo MS.

Läser deras certifieringsbok. I den står det.

Session_End A user leaves your application, either by closing his or hers browser or by timing out.

Vilket är fel (enligt internät och logik). För en användare som stänger sitt fönster skickar inget till servern, vilken är den som kallar på Session_End. Utan detta händer enbart då servern inte fått något medellande från clienten efter x min. Således vid timeout. Så att stänga ett fönster är samma sak som att inte skicka något på x min.

Det går att lösa genom att på varje sida ha en Windows_onUnload event i VBScript eller dylikt.

131 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.30151723
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)