jag är så glad att jag fått min sida att funka, men nu när jag väl lyckats lägga in data i min databas skulle jag vilja ha någon form av verifiering. jag skulle vilja visa en "ny" sida /en ny vy. är det möjligt att växla mellan html-sidor?
Eller så kan du naturligtvis visa och dölja olika delar av sidan om du inte vill ha två olika sidor. Detta gör du lättast med en <asp:panel> som du omsluter valda delar och visar med panelID.Visible = true|false;
<html>
<body>
tjolahopp vad mycket design det var här...
</body>
</html>
</asp:Panel>
<asp:Panel id:"VisaSen" runat="server" />
<html>
<body>
tralalala här kommer det också en hel drös med bilder, text och annat tjaffs.
</body>
</html>
</asp>
...för att skapa en känsla av att användaren "slussas" mellan helt två skilda sidor trots att det är samma sida bara visar olika "vyer"??
Kan det vara så, kan det?? :P
p.s var lägger jag i såfall bäst den första vyn, i funktionen PageLoad?
<html>
<body>
<asp: Panel id="VisaFörst" runat="server" />
tjolahopp vad mycket design det var här...
</asp:Panel>
<asp:Panel id:"VisaSen" Visible="false" runat="server" />
tralalala här kommer det också en hel drös med bilder, text och annat tjaffs.
</asp:Panel>
</body>
</html>
Alltså låt inte panelsarna omsluta bodytagarna. Det är bättre om de bara inhåller html eller asp kontroller. Speciellt eftersom en Asp.Net sida bara kan innehålla en form tag.
För att dölja den andra ger du den initial värdet visible="false" och när du vill visa den sen VisaSen.Visible=true.
och sen logiskt tvärtom ifall du vill ta fram den första panelen.
En annan liknande 'teknik' som du kan titta på är user controlls. Tanken bakom dessa är att de är små komponenter på sidan som innehåller all kod själv. Det fina med dessa är att man lätt kan 'klistra' in dem på flera sidor. Exempelvis med en loginruta som ska vara med överrallt. Lite jobbigt att koda logiken för den hela tiden
jag vill först visa en sida där användaren knappar in sina uppgifter, sedan matas data in och en ny panel visas för användaren med meddelandet "nu är dina data inlagda".
sedan ska det vara möjligt att gå tillbaka till förstasidan och då vill jag att alla kontroller ska vara tomma....
Vad du måste göra är alltså att hoppa in i en funktion där du döljer/visar dina panels. Det kan du exempelvis göra med en linkbutton (eller en vanlig button eller vad som helst som du kan köra funktionen med).
Tillägg, för att göra det lite snyggare och bättre i vs.net:
Dra in en linkbutton i designläget. Markera den, klicka på events (den gula blixten i properties-fönstret) och skriv ett valfritt funktionsnamn under action/click och tryck enter. Färdigt!
Om du sedan tittar på din link-button så ser du att den inte har en onclick i sig trots att den kör funktionen när du klickar på den... :)
266 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849