Förstår inte riktigt vad du menar. Kan du ge ett exempel?
Hej
Om ni bygger en applikation som ska ha webbservice till allt som finns i klasserna. Gör ni först en vanlig klass och sedan en Webservice? Eller kör ni enbart mot Webservicen?
4 svar · 304 visningar · startad av Addeladde
Hej
Om ni bygger en applikation som ska ha webbservice till allt som finns i klasserna. Gör ni först en vanlig klass och sedan en Webservice? Eller kör ni enbart mot Webservicen?
Förstår inte riktigt vad du menar. Kan du ge ett exempel?
Vi säger att jag har en applikation som kan spara | hämta | uppdatera en kund.
Allt det hanteras genom klassen kund.
Nu ska jag även möjligöra att göra exakt samma saker fast via en webservice.
Bygger jag då webbservicen och behåller klassen som finns. Eller gör jag bara om ursprungsklassen till en webservice?
Vill inte ha två klasser att ändra i om jag gör någon justering i applikationen.
Gör en wrapper-klass till din Customer klass som fungerar som en fasad. Din webbservice innehåller anrop till wrapper-klassen som processar datan (skapar objekt, validerar osv) innan den anropar Customer-klassen. Wrapper-klassen kan ses som en fasad med ett förenklat gränssnitt mot Customer-klassen.
Så här gjorde i alla fall jag när jag implementerade en Webbservice. Jag hade som mål att Webbservice klassen skulle vara så tunn och dum som möjligt.
Wrapper klassen limmar ihop Webbservicen med Customer-klassen.
Ungefär så här såg det ut för mig
Klient -> Webservice -> CustomerWrapper -> CustomerClass
---------------------- (bearbeta anropet)
intressant. Ska kika mer på det. Finns det fler alternativ?