webForumDet fria alternativet

Installation av webbapplikation

.NET

3 svar · 498 visningar · startad av pahlsson

Medlem sedan mars 20058 inlägg
Frågan#1

Jag har en webbapplikation som ska installeras på en server, och jag vill gärna att applikationen levereras med ett installationsprogram. Webbapplikationen är beroende av en service som måste köras på servern, liksom ett antal olika DLL:er som måste vara installerade. När dessa installeras registreras de i registret, och det brukar ju inte vara några problem att kontrollera detta i de installationsprogram som finns. Men, nu till problemet. Jag vill kunna skicka data till service:n under själva installationen för att automatisera konfigurationen. Så min fråga är, finns det några installationsprogram som tillåter "custom"-kod, alltså att jag själv kan lägga till programkod som körs under installationen?

Medlem sedan dec. 19996 721 inlägg
#2

Setup Project i Visual Studio klarar detta (Custom Actions), liksom de flesta installationsskaparprogrammen.

Medlem sedan mars 20058 inlägg
#3

emission skrev:

Setup Project i Visual Studio klarar detta (Custom Actions), liksom de flesta installationsskaparprogrammen.

Custom Actions körs väl efter själva installationen är genomförd, eller kan man på något sätt få dessa att köras i början av installationen, eller rent av pre-install?

Medlem sedan nov. 200650 inlägg
#4

Jag tror man kan köra Custom Actions på andra ställen i installationsprocessen också, men för det behöver du använda andra program för att skapa installationsfiler med. Visual Studio visar inte dessa möjligheter. Någon annan kanske vet mer?

268 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
137 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
137 ms — ändringar (db)