Hejsan
Jag sitter och försöker komma på en bra lösning för att skapa en kompositkontroll för tabb-browsning, varje tabb ska kunna ha ett contentområde där man kan lägga in usercontrols. Man ska också kunna sätta namnet på contentområdet och det namn ska stå som rubrik i tabben.
Jag har tänkt att köra på System.Web.UI.WebControls.Menu för tabbmenyn, sedan kan man ju lägga in items i denna, dvs tabbar. Till contentområdet tänkte jag använda mig av System.Web.UI.WebControls.MultiView med en System.Web.UI.WebControls.View för varje contentområde. Vad jag skulle vilja åstakomma är att jag har 2 kompositkontroller en för meny (Menu) och en för contentområde (View).
I aspx sidorna skulle jag vilja kunna ha följande funktionalitet.
<uc1:TabMenu Runat="Server" Id="tabbMenu" Orientation="Horizontal">
<uc2:TabContent Runat="Server" Id="tabC1" TabTitle="Tabb 1"></uc2:TabContent>
<uc2:TabContent Runat="Server" Id="tabC2" TabTitle="Tabb 2"></uc2:TabContent>
<uc2:TabContent Runat="Server" Id="tabC3" TabTitle="Tabb 3">
--Här kan man likt väl lägga in usercontrols om man vill som exempelvis
<uc4:TestKontroll Runat="Server" Id="testKontroll"></uc4:TestKontroll >
</uc2:TabContent>
</uc1:TabMenu>
sedan ett event som vid knapptryck i meny väljer tillhörande view.
Ser inte direkt hur jag bäst ska strukturera upp mina två kompositkontroller, ett annat problem är att man inte har en View eller MultiView direkt i en Menu kontroll utan de läggs under den på sidan i aspx. Någon som har förslag på hur man kan strukturera upp det för att nå ovan beskrivna funktionalitet.