Fixade det.
Var ett väldigt konstigt problem. När jag la till sökvägen till aspnet_isapi skrev den ut i textrutan som C:/WINDOWS/..../aspnet_isapi.dll.
När jag sedan klickade på sökvägen så att hela sökvägen skrevs ut i textrutan gick det att klicka på "OK"-knappen.
Frågan#1
Jag har tidigare kört win 2000 IIS 5.1 där jag har konfigurerat en virtuell katalog för en ASP.NET applikation att även köra htm-filer... dvs via konfighration lagt till körbarhet för .htm- filer (aspnet_isapi.dll) för att på så sätt endast tillåta autentiserade användare att komma åt dessa filer.
Problemet är att jag nu har bytt till XP pro och kan inte lägga till körbarhet för htm-filer. Det går bra att konfigurera den virtuella katalogen.. dvs leta fram aspnet_isapi.dll och skriva in .htm men det går inte att klicka på "OK" eftersom denna knapp är disabel.
Är det nå inställningar som skall för att få detta att fungera för XP?