webForumDet fria alternativet

Vad betyder detta felmeddelande?

.NET

4 svar · 245 visningar · startad av Jon

Medlem sedan juli 20011 304 inlägg
Frågan#1

Och hur i all-sin dar ska man kunna råda bot?

fel.gif
Medlem sedan apr. 2004778 inlägg
#2

Du kan börja med att berätta vad du har gjort och vad du försöker öppna och vad det har med asp.net att göra.
Det står ju att det är en HTML-fil.

Medlem sedan juli 20011 304 inlägg
#3

Kunde inte ta ett screenshot från remotade servern så jag klippte in det i en html-fil.

Försöker bara köra en aspx-sida på en 2003 server web edition.
Alla andra asp.net applikationer fungerar bra och applikationen som inte fungerar på servern fungerar utmärkt lokalt hos mig.

Tänkte mest att någon kanske hade fått upp det knapra felmeddelandet och hade nån aning om vad som kan ligga bakom.

Medlem sedan juni 20019 024 inlägg
#4

"Configuration information is not available"

Kanske är det så att du har en web.config-fil som är tom?
(Vild gissning)

Medlem sedan juli 20011 304 inlägg
#5

Nu har jag hittat orsaken till problemet.
Det har att göra med att jag har haft applikationen som en "undermapp" i xp (man kan ju bara ha en webbplats) och sen försöker köra den som en egen weppplats i 2003 server.

Nu återstår bara att hitta smartaste lösningan. Antingen göra den som en undermapp på 2003 servern (känns inte bra) eller göra den som en egen applikation i xp (roddigt att byta mellan projekt)

Jag borde verkligen sätta upp en 2003-kärra och köra alla projekt mot. Hmm... Tid, pengar och jobb som går åt med andra ord!

274 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
144 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
143 ms — ändringar (db)