webForumDet fria alternativet

getElementsByTagName

3 svar · 317 visningar · startad av Molna

MolnaMedlem sedan jan. 2001188 inlägg
#1

Hej
Jag har en funktion där jag använder
document.getElementsByTagName('option');
Men det fungerar ju inte i alla webbläsare, någon som vet hur man skriver för att göra samma sak fast att det ska fungerar i alla? (eller åtminstone fler webbläsare än ny netscape å explorer)

/Tack:)

JojoxxMedlem sedan juni 20004 308 inlägg
#2

Njaeoää... :) Alltså getElementsByTagName ingår i (w3c)DOM och det är väl iofs inget jättenytt, men det är som satt försöka installera traction controll och abs i en T-ford. It just wasn't designed for it.

Skall du sedan göra någon form av formulärskontroll (med tanke på att du söker option-taggar) finns det stöd för just detta även i äldre DOM-varianter (som ex Netscape 4).

Men w3c-dom är ju det närmaste standard man kan komma. Även Opera har stöd för det och naturligtvis andra webbläsare som bygger på antigen IE eller mozilla.

MolnaMedlem sedan jan. 2001188 inlägg
#3

Mm, tänkte att det var så jäkligt;) Men hur skulle du göra det för att det skulle fungera i netscape4?

/Tack!

nitro2k01Medlem sedan aug. 20039 342 inlägg
#4

Enkelt svar: Dumpa Netscape 4. Netscape 4 är en gammal läsare som väldigt få använder idag. Dessutom skiljer den sig såpass mycket från DOM-standard så att det knappast är värt att skriva skräddarsydda lösningar för den. (Vilket det ibland kan vara för tex IE4.)

128 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.2b84b982
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
125 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)