OttoMedlem sedan apr. 200330 inlägg Hej!
Jag har gjort två htmlsidor ( https://www.andligutveckling.net samt https://www.blomsterterapi.com ) och problemet är att besökare som kommer från sökmotorer och inte kommer in via index.shtml får givetvis inte upp ramarna. ( endast index sidorna är shtml pga ett script resten är htm)
Eftersom alla sidorna bygger på att man först ska få upp ramverket så blir det ju fel för dom som kommer från söktjänster för dom får ju inte se ramarna.
Eftersom jag inte kan ta bort dessa ramar så blir min fråga: Finns det något tips/lösning på hur man alltid får med ramarna om en besökare inte går in via index.shtml utan hittar till en undersida via sökmotorer?
Om vi säger att någon söker och hittar en av mina sidor ( ex: länkar.htm) finns det då något script som känner av om denna sida öppnas med eller utan index.shtml och om inte att den i sådanafall öppnar index.shtml så att ramarna alltid får vara med?
Medger att dessa ramar är en stor nackdel att ha men nu ingår dom ju redan i layouten så att ta bort dom är inte att tänka på! :)
Har förmodligen glömt viktig information, så hör av er så kompletterar jag med det jag glömt!
(Webhotellet körs med linuxserver (Aleborg.com))
MVH
Magnus
Engine^Medlem sedan dec. 20003 887 inlägg Antagligen så letar du efter denna typ av kod
Web-TorMedlem sedan nov. 200013 890 inlägg Det går att lösa med Javascript.
Tråden flyttas från HTML-forumet.
Web-TorMedlem sedan nov. 200013 890 inlägg Här är Jojoxxs Framebrytar-kod.
OttoMedlem sedan apr. 200330 inlägg Hmm, så det går alltså att få mina "undersidor" att känna av om ramverket på index.shtml finns med eller inte? Och om det inte finns med så kan scripten ni föreslog öppna befintlig sida med ramverket (index.shtml)?
Förstår inte direkt scriptet som föreslogs:
Det är bara att göra kollen mot den aktuella frame-setten istället för aktuell sida;
kod:--------------------------------------------------------------------------------
var frameseturl="http://www.domain.se/myframeset.html";
function winerror(){
top.location.href = frameseturl;
return true;
}
window.onerror = winerror;
if (top.location.href != frameseturl){
top.location.href = frameseturl;
}
--------------------------------------------------------------------------------
Kan någon förklara scriptet för mig, vad bör jag ändra?, lägger jag den i head?
/Magnus
OttoMedlem sedan apr. 200330 inlägg Scriptet fungerar faktiskt bra, men jag undrar hur man skriver för att länka till en undersida? Det fungerar så länge jag skriver:
var frameseturl="http://www.andligutveckling.net/"; men om jag istället skriver:
var frameseturl="http://www.andligutveckling.net/lankar.htm"; så fungerar det inte! Vad är det jag skriver fel?
Jag vill ju att om någon kommer till länksidan utan ramar så skall scriptet länka om till länksidan igen fast denna gång med ramarna! Jag kan bara få den att komma till startsidan (index) med ramarna! Kanske måste jag nöja mig med det?
Nån som vet?
/Magnus
JojoxxMedlem sedan juni 20004 308 inlägg Scriptet:
var frameseturl="http://www.domain.se/myframeset.html";
function winerror(){
top.location.href = frameseturl+"?"+location.href;
return true;
}
window.onerror = winerror;
var toplocation=top.location.href.split("#")[0].split("?")[0]
if (toplocation != frameseturl){
top.location.href = frameseturl+"?"+location.href;
}
Och på frameset-sidan:
<frameset rows="100,*" onLoad="if(location.search){ b.location.href=location.search.substring(1); }">
<frame src="_sida1.html" name="a">
<frame src="_sida2.html" name="b">
</frameset>
Det intressanta här är alltså onload-eventet, samt att du använder rätt namn på framen, name="b" och "b.location.href..." i exemplet.
RGBMedlem sedan dec. 1999419 inlägg Du kan lägga till instruktioner för sökmotorer i form av metatagar som efter ett tag bör minska problemet med sökmotorerna.. tex:
<META NAME="ROBOTS" CONTENT="NOINDEX, NOFOLLOW">
Annars så kan du lägga till robots.txt i rooten på din webbplats tex:
#Ett stycke metadata
User-agent: *
Disallow: /gefanidennamapp/
Disallow: /privatsida.html
Template-Type: DOCUMENT
Title: Min lilla sida
URI: /index.shtml
Description: 1st webbsida
Keywords: bla1, bla2, bla bla
Läs mer på http://www.robotstxt.org/
JojoxxMedlem sedan juni 20004 308 inlägg Ja just det, bra tips. Men tänk på att "noindex" som sagt inte talar om att sidan inte skall indexeras. Du kan alltså inte ha information på denna sida som du vill ska gå att söka på. Kan verka självklart, men tänk på det. :)
OttoMedlem sedan apr. 200330 inlägg Ok, tack för tipsen!
Jag har bifogat filerna (ej bilder) som jag ej får riktig ordning på!
Genom att klicka på lankar.htm (=länktipssida) så får jag scriptet att öppna förstasidan med ramarna vilket är bra men jag skulle ju vilja att den öppnar länktips-sidan i ramarna istället (givetvis!).
(sen ska givetvis alla sidorna ha detta script om det här nu går att fixa!)
Vet inte om ni kan se nått galet jag gjort.
Kom med synpunkter på min index.shtml sida! Vet inte om den verkar konstigt gjord med tanke på "ramarna", men den fungerar ju iallafall. :)
Kanske finns det nått bättre sätt jag kan göra indexsidan med tanke på rammarna, om dessa nu är det stora problemet?
Tacksam för alla tips! Och stort tack på förhand! :)
/Magnus
JojoxxMedlem sedan juni 20004 308 inlägg frameseturl skall peka på din frameset-sida (index.shtml). Sedan måste du ha med onload-eventet i den frameset där sidan skall laddas (se exemplet igen). Till sist bör du inte ha mellanslag i filnamnen.
Ett tips är att börja med en enkel frameset-lösning (som exemplet) så du ser hur det skall fungera innan du börjar bygga vidare.