webForumDet fria alternativet

"spök-Post"

5 svar · 226 visningar · startad av voigtann1

voigtann1Medlem sedan juni 20018 810 inlägg
#1

Har haft ett problem med min gästbok och forum.. många tycker det är j*vlig roligt att lägga in tomma mess till dom.. (ett mellanslag och sånt)... hur kan man fixa detta? så att typ 2 mellanslag inte heller räknas.. utan man måste ha tecken och sånt?

JojoxxMedlem sedan juni 20004 306 inlägg
#2

Detta bör du göra på serversidan i det språk som gästboken är skriven i eftersom det annars inte är speciellt svårt för den som vill "skräpposta" att gå runt. Men annars kan du använda något i stil med;

<form onSubmit="if(this.form.message.value.replace(/ /,'').length==0){ alert('Inga skräpinlägg tack'); return false; } else { return true; }" ...osv.

voigtann1Medlem sedan juni 20018 810 inlägg
#3

blir [enter] också ett av de teckna?

PallemanMedlem sedan dec. 2000465 inlägg
#4

I asp kan du ex. göra något liknande detta:

<%
       
strInput = trim(Request.Form("formuläret"))
     
If Len(strInput) < 10 Then
     Response.Write "Ajjabajja, inga spökposter här inte!"
     
Else
     'spara på som vanligt
     
End If
     
%>
JojoxxMedlem sedan juni 20004 306 inlägg
#5

blir [enter] också ett av de teckna?

Så här fångar du upp lite mer än bara mellanslag.

<form onSubmit="if(this.form.message.value.replace(/\W/g,'').length==0){ alert('Inga skräpinlägg tack'); return false; } else { return true; }" ...osv.

voigtann1Medlem sedan juni 20018 810 inlägg
#6

Pellemannen: det fungera inte alls bra heller rent praktiskt.. jag vill ha snabba svar om att det ska inte vara tillåtet med skräpinlägg... tack jojoxx, Tacke Pellemannen för ett fint försök... men ett inlägg KAN vara mindre än 10 tecken också..

128 ms totalt · 3 externa anrop · cache AV · v20260731051352-full.56cc9887
0 ms — hämta statistik (cache)
0 ms — hämta forumlista (cache)
124 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)