clackeMedlem sedan feb. 2003234 inlägg Jag har 2st grupper med radio knappar.
<input type="radio" name="grupp1" value="1">
<input type="radio" name="grupp1" value="2">
<input type="radio" name="grupp2" value="3">
<input type="radio" name="grupp2" value="4">
Jag vill kunna klicka på en av knapparna i grupp1 så att den markeras, men om jag sedan klickar på en av knapparna i grupp2 så ska den knapp i grupp1 som jag klickade på avmarkeras.
Den markera grupp2 radio knappen om du trycker på den, så det gör den väl redan automatiskt?
clackeMedlem sedan feb. 2003234 inlägg Nej, om jag först klickar på en av grupp1 knapparna och sedan klickar på en av grupp2 knapparna så blir båda markerade.
ercizMedlem sedan maj 20011 826 inlägg Du vill alltså ha alla fyra radioknapparna i samma grupp? dvs att endast en kan vara vald av alla fyra.
Isåfall måste alla fyra ha samma "name".
clackeMedlem sedan feb. 2003234 inlägg Nej det vill jag egentligen inte, men det var det jag var rädd för!
ercizMedlem sedan maj 20011 826 inlägg
clacke skrev:
Nej det vill jag egentligen inte, men det var det jag var rädd för!
Men vad är det du vill då? Vill du att man ska kunna markera flera val? Isåfall är det checkboxar du ska använda.