webForumDet fria alternativet

NEWBIE fråga.

2 svar · 184 visningar · startad av Lazerzubb

LazerzubbMedlem sedan mars 2000542 inlägg
#1

Jag har denna kod.

<HTML>
<script language="javascript">
function init()
{
windows.open("randomPW1.asp", "FRAMES", "fullscreen=yes,status=no,location=no,scrollbars=yes,toolbar=no,resizable=no");
}
</script>
<BODY onload="init();"> 
</BODY>
</HTML>

Men koden öppnar upp ett nytt fönster det vill jag inte.
Och vilket script använder man för att t.ex. redirect efter 5 sekunder?

------------------
Helvetet är den plats där engelsmännen lagar maten, Italienarna dirigerar trfiken och tyskarna står för underhållningen.

JojoxxMedlem sedan juni 20004 308 inlägg
#2

Vill du skapa ett "fullscreen-fönster" måste du öppna det. För att sedan lägga en timeout på det använder du;

onLoad="setTimeout('init();',5000);"

Är det bara en redirect du är ute efter plockar du bort scriptet helt och hållet, inkl. onLoad-eventet samt lägger detta inom <head>;

<meta http-equiv="Refresh" content="5;URL=randomPW1.asp">

------------------
/ J

LazerzubbMedlem sedan mars 2000542 inlägg
#3

Jag få ett full screen fönster men det öppnas som ett pop up ju för det har window.open men jag kan få ett full screen fönster utan att öppna ett nytt fönster?

------------------
Helvetet är den plats där engelsmännen lagar maten, Italienarna dirigerar trfiken och tyskarna står för underhållningen.

122 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.0e50b1ef
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
119 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)