webForumDet fria alternativet

Diskusion/hjälp rörande coliones scrollscript.

3 svar · 871 visningar · startad av colione

colioneMedlem sedan juni 20014 421 inlägg
#1

Här diskuterar vi scriptet i följande tråd:
http://www.webforum.nu/showthread.php?p=1332755

Hjälp/förslag/buggar postas här.

zcorpanMedlem sedan dec. 20042 245 inlägg
#2

Varför inte ha texten i diven från början istället för att lägga dit det med skript?

colioneMedlem sedan juni 20014 421 inlägg
#3

Jag ansåg att det var lättare att mata in ny text, t.ex hämtat via xmlhttprequest på detta sätt, på så sätt slipper jag scana av diven i fråga och kolla efter nya poster.

Ska jag dock vara helt ärlig så hade jag inte tänkt i de banorna, så ovanstående svar är väl en efterkonstruktion, men har viss sanningshalt då min vän ville kunna ladda in ny text. Dock så är den för tillfället inte helt optimerad för det heller.

Eller har du en tanke på lösning av inladdning från diven också? Men det blir helt klart mer unobtrusive med den lösningen.

colioneMedlem sedan juni 20014 421 inlägg
#4

Scriptet har nu blivit uppdaterat och det vore trevligt med fler synpunkter på det. Även om jag inser att många inte kommer att använda det, då scrollande textboxar trots allt är lite 90-tal. :)

135 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.30151723
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)