webForumDet fria alternativet

Framework för formulär?

4 svar · 369 visningar · startad av Troxy

TroxyMedlem sedan mars 20041 505 inlägg
#1

Hallå, jag har påbörjat ett projekt som huvudsakligen bygger på Javascript tillsammans med formulär.

Jag kommer att behöva läsa av värden från olika formulärfält ganska ofta.
Tyvärr så fungerar detta inte alltid så smidigt med Javascript.
Om man exempelvis vill läsa av värdet från en radioknapp så måste man använda for-loop och if-satser. Checkboxar vill jag inte ens tala om...

Nu undrar jag om någon känner till ett smidigt och enkelt framework som underlättar arbetet med formulär, så att man enkelt kan läsa av värden, vilka checkboxar eller radioknappar som är valda osv.

Tack på förhand!

itpastornMedlem sedan feb. 2007278 inlägg
#2

Ett grymt svar: Du behöver typ tre, fyra funktioner. Skriv dem en gång och återanvänd dem. Att använda ett framework bara för detta är inte befogat.

Lars Gunther

TroxyMedlem sedan mars 20041 505 inlägg
#3

Alltså det ska ju till massa Ajax och sånt. Man måste ju haka på trenden ;)
Jag har sneglat lite på Prototype men jag tycker det är lite som att uppfinna hjulet på nytt.
Men det låter trots allt vettigt det du skriver.
Oftast är den enklaste lösningen den bästa.

itpastornMedlem sedan feb. 2007278 inlägg
#4

Haka inte på trenden utan att veta vad du gör

Om du använder Ruby och vill att dina javaskript skall "Kännas som" Ruby och inte som just javaskript, så använd för all del prototype.

För det du beskrev i ditt inlägg är det dock väldig overkill.

Just nu är det en massa "AJAX for the sake of AJAX" på webben, med försämrad tillgänglighet, sökmotoroptimering och användbarhet som följd.

Googla lite på AJAX ihop med orden:
- Usability
- Accessibility
- SEO

Så ser du vad jag menar. Kolla också in begreppet "Hijax".

Lästips:
http://www.wait-till-i.com/index.php?p=366
http://www.456bereastreet.com/lab/web_development_mistakes/sv/ (rubriken javaskriptberoende)
http://www.456bereastreet.com/archive/200701/learn_javascript_before_tasting_the_library_koolaid/

Tre bra libraries, som respekterar språkets natur:

http://www.robertnyman.com/2007/01/25/domass-the-dom-assistant/
http://developer.yahoo.com/yui/
http://jquery.com/

Lars Gunther

TroxyMedlem sedan mars 20041 505 inlägg
#5

Jag förstår verkligen vad du menar. Själv drar jag en djup suck när jag tänker på hur långt hela den här Ajax-soppan har gått, även fast det bara handlar om vanliga Javascript-funktioner.

Hur som helst, finns det en samling färdiga, beprövade funktioner för att läsa av värden från formulärfält?
Om man har 3 st boxar som är ibockade så vill jag kunna få ut det som en sträng som ser ut såhär: värde1, värde2, värde3. Precis som när man postar formuläret i webbläsaren.

130 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.30151723
127 ms — hämta forumlista (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
124 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)