webForumDet fria alternativet

Div problem

2 svar · 253 visningar · startad av Jaar

JaarMedlem sedan juli 2001434 inlägg
#1

Jag har ett litet problem, precis som http://www.webforum.nu/showthread.php?s=&threadid=84205&forumid=12

Jag har en div som gör en "meny" på vänster sida, som är float: left.

Sedan har jag "huvudtexten" i en div brevid denna.
När huvud-diven blir för lång så börjar den "trilla" åt vänster under menyn, vilket är helt förståligt med tanke på att den är float. Men hur gör jag för att dra ned menyn så att den är lika hög som den andra diven, men minst 100% av webfönstret?

Måste jag lägga en div runt allt som gör att menyns 100% refererar till den ärvda höjden? Blir det rätt då?

PepeJeriaMedlem sedan feb. 2003774 inlägg
#2

I stället för att använda dig av float kan du göra det enklare och helt enkelt sätta margins för att uppnå samma effekt.
Fördelen med detta är oxå att du slipper få den effekten av att saker och ting hamnar under varandra när du gör fönstret mindre:

<style type="text/css">
#menu
{
	position:absolute;
	left:20px;
	width:145px;
	border:1px solid blue;
}

#content
{
	margin:0px 50px 50px 180px;
}
</style>

<div id="menu">Meny</div>
<div id="content">
	Content här...
</div>
JaarMedlem sedan juli 2001434 inlägg
#3

Jag håller just på med en liknande, och det verkar fungera bra. Men nu är det ju istället ett nytt problem.
Höjden vill jag ska vara 100% av skärmen (height: 100%) eller, om content är högre, samma höjd som den diven.
Problemet är ju att height inte refererar till förälderns höjd.

Finns det något lurigt man kan göra för att gå runt det?

125 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.2b84b982
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
123 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)