ozzanMedlem sedan maj 20038 inlägg Hej
Om jag använder htmlsnutten:
<HTML>
<HEAD>
</HEAD>
<BODY>
<A HREF="sida2.htm"><IMG SRC="bild.gif"></A>
</BODY>
</HTML>
Och sparar den som sida1.htm Då jag öppnar dem borde det bara synas en bild på hela sidan. Och om jag trycker på den så dirigeras jag till sida2.
Men om jag öppnar den genom att dubbelklicka på sida1.htm i t.ex utforskaren så visas det bara 1 tom sida med en liten ram och ett papper med ett kryss över det som igentligen skulle varit en bild(MS design).
Men om jag laddar upp allting till t.ex geocities så fungerar allt. Det visas en bild..
Jag har testat på mer än 1 dator och det blir likadant på allihopa.
Tilläggas bör kanske att det är rätt sökväg... alla filer är i samma mapp.
Jag sitter på IE6.0 med SP1, har testat på IE.05 och IE4.0.
Hur kan jag fixa så att bilden visas även om jag inte har laddat upp den?
MVH Max Åstrand
PeeerMedlem sedan mars 20025 907 inlägg Är du helt säker på att bilden ligger ligger i samma mapp som sida1.html? Tveksam till det faktiskt.
Btw. Välkommen till wF
ozzanMedlem sedan maj 20038 inlägg Japp dom ligger i samma mapp.
Jag skickar med en zip fil med alla filer inuti. Kanske ni kan testa att öppna det hos er?
mvh Max
tackar peeer =) :)
Korrektion: Tittar nu och jag vet inte hur man laddar ner zip filen men.. =) det löser ni säkert... haha
solbulleMedlem sedan mars 20015 287 inlägg Du säger alltså att du öppnat filen på din hårddisk genom att dubbelklicka på den och den öppnas i Internet Explorer och bilden inte visas?
Du har även där öppnat den i flera webbläsare utan framgång?
PeeerMedlem sedan mars 20025 907 inlägg ozzan: Du har inte bifogat någon fil, så det är nog inte så konstigt att du inte kan ladda ner den :)
solbulleMedlem sedan mars 20015 287 inlägg
ozzan skrev:
det löser ni säkert... haha
Peeer: Gör nu som han säger o sluta tjafsa! :e ;)
ozzanMedlem sedan maj 20038 inlägg Solbulle: ja på båda frågorna...
Testar att bifoga nu igen...
mvh
Jesper TMedlem sedan nov. 20017 144 inlägg frankofMedlem sedan jan. 20016 874 inlägg Som Jesper T säger, det är ingen *.gif
ozzanMedlem sedan maj 20038 inlägg Mystiskt!!!
På min dator stod det att det var en .gif fil, men sedan då jag bytte till den bilden som Jesper föreslog så fungerade den...
Mysterier i mörkret...
Är det kanske för att jag använder den avancerade grafikeditorn Paint som det blev så? Jag ritade lite och valde sedan spara som "bild.gif", så att windows visade den som gif fil men den hade igentligen sökvägen "bild.gif.bmp" ... kanske??
Aja jag har kommit längre ner på vägen nu...
frankofMedlem sedan jan. 20016 874 inlägg Om jag inte minns fel så har inte paint stöd för *.gif
Och din bild var mycket riktigt en bitmap dock med filändelsen gif
ozzanMedlem sedan maj 20038 inlägg Tack för alla svar... Schysst av er att ta er lite tid!