Är det dags att byta ut alla "altar" på mina bilder?
I NS så verkar ju det inte funka med alt, däremot så fungerar "title" både i IE samt NS.
Vad göra?
13 svar · 447 visningar · startad av Jesper T
Är det dags att byta ut alla "altar" på mina bilder?
I NS så verkar ju det inte funka med alt, däremot så fungerar "title" både i IE samt NS.
Vad göra?
Nej, du skall definitivt ha kvar dina "altar".
Vitsen med alttexten är inte att dem skall synas när lägger muspekaren över bilden utan den skall visas/läsas upp för dem som av någon anledning inte kan se bilder.
Ja, ha. Tänkte inte på det.
om man ska gå efter vad W3c säger (och varför ska man inte det) så är alt som gäller.
titel ska överhuvudtaget igentligen inte användas för bilder
elvelind skrev:
om man ska gå efter vad W3c säger (och varför ska man inte det) så är alt som gäller.
titel ska överhuvudtaget igentligen inte användas för bilder
Fantastiskt intressant. Källa?
Här kan man se vilka atribute som finns till img taggen: http://www.w3schools.com/tags/tag_img.asp
/red: title finns med i listan över standard atribute
Nu hittar jag inte texten på w3c - men de rekommenderar att man använder alt inte title för att ge information till de som inte kan se bilderna, alltså ska title visas som tooltip, alt ska erbjuda information till de som inte kan se bilderna.
Glöm inte longdesc för att skapa ännu mer tillgänglig information då det behövs.
http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#image-text-equivalent
Jag är beroende av tooltipsen för upplägget på clipart-CDn jag säljer (man ska kunna se filnamnet genom att hålla muspekaren över bilden), men får det inte att funka i Mozilla. Jag får upp den gula rutan på länkade bilder, men inte på andra. Jag misstänker att jag gör fel? Så här skriver jag:
<img src="bild.gif" alt="bild.gif" title="bild.gif" width="15" height="14">
R Hmmm... Efter att ha kollat era länkar börjar jag misstänka att title="bild.gif" ska ligga i <a href="...>-taggen, men nån sån har jag ju inte. Vad är enklaste sättet att få detta att fungera på icke länkade bilder i Mozilla? /R
Så här har jag gjort på min maskin:
<img src="/toker.png" alt="Välkommen till toker.hum.gu.se!" title="toker's bilden" />
Du kan se den här: http://toker.hum.gu.se håll muspekaren stilla över "toker bilden", fungerar med mozilla under Linux.
w3c validator klagar på din img-tagg om den inte innehåller alt-attributet.
@nders skrev:
elvelind skrev:
om man ska gå efter vad W3c säger (och varför ska man inte det) så är alt som gäller.
titel ska överhuvudtaget igentligen inte användas för bilderFantastiskt intressant. Källa?
http://www.w3.org/TR/html4/struct/objects.html#h-13.2
alt %Text; #REQUIRED -- short description --
Ja, det funkar fint! Det här är ju bara för konstigt! Nu funkar nämligen min egen kodsnutt med, och jag har inte ändrat nånting från när jag provade förut. Ja se datorer... :-)
titel ska överhuvudtaget igentligen inte användas för bilder
Jodå man kan och får använda title för bilder -
enligt samma källa - http://www.w3.org/TR/html4/struct/objects.html#h-13.2 !
%attrs; inkluderar %coreattrs; och %coreattrs; innehåller title, style, class och id (dvs title är ett attribut som kan användas på i stort sett vadsomhelst, iallafall på samma taggar som du kan använda style, class och id och det inkluderar även <img> ;) )
Visst kan man använda title till bilder, men eftersom rekommendationen är att man måste ha med alt för att koden ska validera så kan man ju inte utesluta alt - title kan man däremot utesluta - detta gäller även WAI.