Hej!
Jag har gjort min första hemsida nu.
Jag skulle behöva tips om vad jag kan ha för bakgrund...
Röstnings-iFramen ska smälta ihop med övriga sidan så att det ser ut som att det inte finns någon iFrame där (hoppas att ni förstår vad jag menar!).
Jag har inte fått ihop någon bra =(
Adressen är http://www.svenskacs.tk
// Andreas
PS. Rösta gärna på min sida också =) DS.
AxelMedlem sedan aug. 20004 638 inlägg Använd tabell istället för iFrame då.. ;)
Vet du om du kan använda något serversidescriptspråk på din server, typ php eller asp? Då kan du inkludera filen i dokumentet istället för att göra en egen iframe till den.
Ja, jag kan använda asp men inte php. Men bara för att servern stöder det så kan jag inte asp...
// Andreas
http://www.svenskacs.tk
@ndersMedlem sedan juni 200032 969 inlägg Hej!
Man behöver inte kunna speciellt mycket ASP för att inkludera en sida i tabellen. Ingen, nämligen. :)
Du använder SSI för att inkludera sidan i den befintliga.
<table>
<tr>
<td><!-- #include file="rostning/default.asp"--></td>
<td>Det övriga innehållet kan man lägga här, och i andra tabellrader.</td>
</tr>
</table>
Du måste dock se till att sidan som har inkluderingskoden (den som nu heter nere.html om jag tittar på din hemsida), måste ha filändelsen .asp, .shtml eller .stm. Annars körs inte SSI-direktivet.
Och du: välkommen till webForum!
Mvh,
Det verkar inte fungera.
Gå till http://brollan.com/user/svenskacs/nere.shtml och se vad det blir för fel...
@ndersMedlem sedan juni 200032 969 inlägg Kontrollera att sökvägen till includefilen är korrekt.
Mvh,
Anledningen till att du får ett fel är att omröstningen är klumpigt uppbygd med "statiska sökvägar" är därför går det inte att flytta på den hur som helst.
Nackdelen med iframes är att sidan tar lite längre tid att ladda men ärligt talat är det ingentng jag hade brytt mig särskilt om då jag gjorde min första hemsida. KOm ihåg det till en annan gång istället.
För att din iframe ska flyta in bättre ska du byta "kantfärgen" och gå in i dokumentet som visas i iframen och där byta bakgrund. Om att ändra bordercolorn i en iframe kan du läsa om här (tips 8):
http://www.trexter.com/guider/wmt.asp
Mer allmän information om iframes hittar du här:
http://www.trexter.com/guider/html9.asp
Lycka till!
:)