webForumDet fria alternativet

pdf i hemsida/ html

5 svar · 861 visningar · startad av abcd

abcdMedlem sedan dec. 20135 inlägg
#1

Hello

Jag vill att besökare på min sida ska kunna ladda ned ett pdf dokument.
Hur gör man? Jag vill kunna ha en pdf ikon som man klickar på så man kan spara filen på sin hårddisk.

har provat
<a href="Checklista.pdf" target="_self"> (pdf)</a>
men det öppnas i webbläsaren :(

jag vill ha som i exemplet här:

http://www.flyttstädninginlund.se/städ-tjänster/flyttstädning-15177437

Tack på förhand för svaret!

nitro2k01Medlem sedan aug. 20039 342 inlägg
#2

Det beror på vilken webbserver du använder. Om du har Apache/Linux så kan du skapa en fil som heter .htaccess i samma katalog som PDF-filerna ligger som innehåller följande.

AddType application/octet-stream .pdf

Notera att filnamnet börjar med en punkt, och det kan vara så att det enklaste sättet är att döpa om filen efter att du har laddat upp den.

abcdMedlem sedan dec. 20135 inlägg
#3

tack nitro2k01

använder Windows server? fungerar där? om inte, fler förslag?

Danne VMedlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#4

Man ska inte tvinga folk att ladda ner. Det är helt enkelt dålig stil och många har t.o.m. ställt in sina webbläsare efter sina egna önskemål.

Låt dom välja: öppna i webbläsaren eller nedladdning. Skriv gärna en rad bredvid länken om att högerklicka och spara osv.

(target:_self har ett helt annat syfte och inget med nedladdning att göra)

nitro2k01Medlem sedan aug. 20039 342 inlägg
#5

Det finns nog lika många, om inte ännu fler, som har installerat Adobe Reader och är osäkra på varför filen öppnas i webbläsaren när man vill ladda ner den. Men ett alternativ skulle ju kunna vara att inte tvinga användaren att ladda ner filen på tekniskt vis, utan besriva hur man kan ladda ner filen genom att högerklicka på länken och välja spara som.

abcdMedlem sedan dec. 20135 inlägg
#6

tack för era svar
det löste sig med högerklicka :)

139 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.30151723
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
137 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)