MarcusMedlem sedan juli 2000449 inlägg cascaMedlem sedan feb. 20005 891 inlägg På frågan om du bör åtgärda det - ja.
På frågan om du kan åtgärda det - vetefan, eftersom du måste ställa frågan...
Alltså. Det står ju vad som är fel? Fixa, omvalidera och repetera tills den är OK?
Känns inte så stort projekt, & i länkar skall vara & och lite HTML element skall fixas. Så ja fixa det
MarcusMedlem sedan juli 2000449 inlägg Vissa warningar/errors beror givetvis på attribut som man inte får använda i strikt, t.ex. att _blank ska vara rel="external".
Problemet är egentligen de olika trackerlänkar som finns t.ex.;
Line 77, column 93: reference not terminated by REFC delimiter
…erjet.se/partners/jsjobbox.html?s=it&l*=*Sverige&n=10&lid=171809&nfr=1&ntt=1&aff…
Ska trixa lite, vill ju inte att de slutar fungera.
PalleMedlem sedan apr. 20003 174 inlägg Bara en tanke:
Anledningen till att man inte ska använda target på länkar har mer att göra med hur man bör interagera med användaren snarare än att få koden att validera - det är inte upp till oss utvecklare att bestämma hur användaren får öppna länkar.
Vi ska således inte tvinga användaren att få länkar att öppna sig i ett nytt fönster genom att istället använda oss av olika work-arounds.
Ta bort target-attributet och låt användaren själv få välja hur denne vill öppna sina länkar. :)
MarcusMedlem sedan juli 2000449 inlägg Japp, det är fixat. Kvar är dock problemet med trackerlänkarna. :(