Danne VMedlem sedan aug. 20068 090 inlägg Här har man suttit och trott att allt var frid & fröjd..... :x
Har tre likadana flashgallerier på 3 sidor:
http://printmaster.se/tops/tops.php
http://printmaster.se/hats-bags/hats-bags.php
http://printmaster.se/present/presentreklam.php
Dom funkar galant i bl.a. Opera 9/Mac och Safari 4/Mac, men syns uppenbarligen inte ens i bl.a. IE och FF/Win. Antagligen är det något fel i syntaxen för javascriptet eller html:en. I den ordinarie koden som skapades av programmet (SlideShowPro) fanns det en noscript-tag, men den var jag tvungen att ta bort för att få sidorna att validera. Antagligen petade jag då i något som ställde till det för FF och IE/Win men som jag varit ovetande om ända tills folk kontaktade mig om felet alldeles nyss.
Kan någon lista ut vad det är? Eller är jag tvungen att lägga tillbaka koden jag rensade ut och sen ha sidor som inte längre validerar?
Edit: Jo, alla filer som behövs ligger där dom ska på servern. Cachen är tömd i min Safari (flera ggr) så det ska inte vara nån cachad version jag ser.
Danne VMedlem sedan aug. 20068 090 inlägg Jag tror jag hittade felet.
Hade lyckats missa att lägga in taggen:
<script type="text/javascript">AC_FL_RunContent = 0;</script>
:r :r :r
Men om någon ändå inte ser bildspelen skulle det vara bussigt om ni talade om vilken webbläsare + version och operativsystem + version ni kör (eventuellt även vilken Flash-version).
M@gnusMedlem sedan jan. 20061 808 inlägg Funkar i min gamla IE 6.0.2900 å XP.
Danne VMedlem sedan aug. 20068 090 inlägg
M@gnus skrev:
Funkar i min gamla IE 6.0.2900 å XP.
Yup... jag hann nog fixa felet innan du kollade.
Men eftersom du har en så antikverad webbläsare hoppas jag du såg meddelandet jag lagt in speciellt för dig och dina gelikar?
M@gnusMedlem sedan jan. 20061 808 inlägg
Danne V skrev:
Men eftersom du har en så antikverad webbläsare hoppas jag du såg meddelandet jag lagt in speciellt för dig och dina gelikar?
Jajjemen, men det är tyvärr inget jag kan göra något åt förrän firman bestämmer sig för att släppa sargen och komma in i matchen... :OO
MacWittyMedlem sedan aug. 2004374 inlägg Nu syns det i Firefox 3.5.4 på Mac OSX 10.4.11
Gjorde det inte i går men då kom annat emellan så jag tänkte gå in och meddela det nu när jag såg att du fixat det.
Grattis till snygg sida!
fiddlerMedlem sedan juli 20023 617 inlägg Råkade svara i din andra tråd innan jag såg denna...
Igår syntes den inte i Ubuntu+FF. Jag kollar så fort jag kommer hem.
fiddlerMedlem sedan juli 20023 617 inlägg Ubuntu+FF funkar som det ska.
Snygg sida!