DinoMedlem sedan sep. 20011 918 inlägg
Undrar hur ni gör/tänker.
Nu när även w3c vänder ryggen till xhtml och statsar på html5 skall man då redan nu börja koda efter html4 reglerna igen.
Om man gör det redan nu så kommer det bli en naturlig övergång till html5 istället för allt jobb det kommer att innebära att behöva gå från xhtml. För de flesta sidor är väl idag xhtml?
jarvkloMedlem sedan juli 20013 295 inlägg
Hmm...
Det finns ingen större anledning att lägga tid på att "gå tillbaka" till HTML4 om man kör XHTML1 idag (oavsett om man kör text/html eller application/xhtml+xml skall väl också tilläggas). Eftersom HTML5 både accepterar "HTML-syntax" och "XHTML-syntax" och uttryckligen byggs för att bli en naturlig ersättare för både HTML4 och XHTML1 lär en sådan övning IMHO mest sannolikt bara att sluta som ett meningslöst tidsslöseri i praktiken.
Lägg tiden på att lära dig vad HTML5 kommer att innebära för dig i framtiden istället för att börja koda om till HTML4, och ta gärna tillfället i akt att påpeka ev fel, brister och andra konstigheter du eventuellt snubblar över när du experimenterar med det ännu relativt ofärdiga märkspråk som är HTML5.
DinoMedlem sedan sep. 20011 918 inlägg
Jo, har tittat runt lite och såg att det var precis som du skrev.
Läste också att de har problem med video taggen, var väl meningen att den skulle bli en silverlight/flash dödare.
Hur som helst, tack för feedback länken.