ninawebMedlem sedan feb. 200653 inlägg
En webbis nämde att W3C fått spatt. Hon hade helt plötsligt 92 felmess när hon validerade sin blogg. Bloggen var valid innan. Ett par andra stötte på samma problem.
Nu kollade jag. Min hemsida brukar vara valid och har varit det men nu helt plötsligt är min meny helt fel enligt valideringstjänsten hos W3C
http://validator.w3.org/
Hela min meny är tydligen helt fel men jag hittar inte på vad det skulle vara som felas. Märkligt.
20 errors får jag upp. Errors jag inte hade tidigare. Vad kan detta bero på?
Det är menyn den anmärker på.
Line 35, Column 36: XML Parsing Error: attributes construct error .
Line 35, Column 36: XML Parsing Error: Couldn't find end of Start Tag a line 35 .
Line 35, Column 62: XML Parsing Error: Opening and ending tag mismatch: li line 35 and a .
Line 35, Column 68: XML Parsing Error: Opening and ending tag mismatch: ul line 34 and li .
Såhär ser htmlkoden ut för min meny:
<div class="menu">
<ul id="meny">
<li><a href="http://www.ninaweb.se/"title="STARTSIDAN">Hem</a>|</li>
<li><a href="http://www.ninaweb.se/dagbok"title="DAGBOK">Dagbok</a>|</li>
<li><a href="http://www.ninaweb.se/guestbook.asp"title="GÄSTBOK">Gästbok</a>|</li>
<li><a href="http://www.ninaweb.se/manadsbilden"title="MÅNADSBILDEN">Månadsbilden</a>|</li>
<li><a href="http://www.ninaweb.se/maxiyatzy"title="SPELA MAXIYATZY">Maxiyatzy</a>|</li>
<li><a href="http://www.ninaweb.se/film"title="FILMTIPS">Film</a>|</li>
<li><a href="http://www.ninaweb.se/www"title="WWWSTUFF">Www</a>|</li>
<li><a href="http://www.ninaweb.se/efit"title="EFIT-ETT FOTO I TIMMEN">Efit</a>|</li>
<li><a href="http://www.ninaweb.se/tjejsnack.php"title="TJEJSNACK">Tjejsnack</a>|</li>
<li><a href="http://www.ninaweb.se/nina"title="NINA - LITE OM MIG OCH MINA INTRESSEN">Nina</a>|</li>
<li><a href="http://www.ninaweb.se/blandat"title="BLANDAT STUFF: SKRÖNOR, PSYCHOWEB, TEXTER, HJÄLPGUIDE, BOKTIPS, SIMS2 etc">Blandat Stuff</a>|</li>
</ul>
</div>
Någon som vet vad som kan vara felet? Det konsitga är ju att jag validerade sidan förrut och att den då gick igenom men inte nu helt plötsligt.
Min url är: http://www.ninaweb.se
@ndersMedlem sedan juni 200026 914 inlägg
Börja med att lägga in ett mellanslag före title i dina a-taggar så borde du bli av med en del av felen i alla fall.
ninawebMedlem sedan feb. 200653 inlägg
@nders skrev:
Börja med att lägga in ett mellanslag före title i dina a-taggar så borde du bli av med en del av felen i alla fall.
Tack snälla du. Avsaknad av mellanslag efter alla title, alt och rel var det som behövdes.
MEN ...
Sidan validerade ju förrut. Valideringstjänsten har aldrig påpekat dessa fel förut. Visste inte om att man skulle ha mellanslag när man skriver alt, title eller rel. Är det något nytt .. det här med att det ska vara mellanslag?
@ndersMedlem sedan juni 200026 914 inlägg
Jag kan inte svara på varför inte validatorn bråkat på dig om det tidigare - det hade du förtjänat. :)
Du har inte bytt doctype eller något liknande?
jarvkloMedlem sedan juli 20013 295 inlägg
ninaweb skrev:
Sidan validerade ju förrut. Valideringstjänsten har aldrig påpekat dessa fel förut. Visste inte om att man skulle ha mellanslag när man skriver alt, title eller rel. Är det något nytt .. det här med att det ska vara mellanslag?
Nej, att det skall vara minst ett mellanslag mellan varje attribut är en av grundbultarna i (X)HTML - däremot är det inte säkert att validatorn alltid gjort helt rätt när den kollat din kod... De har rättat ganska många fel i den på siståne, och släppte t.ex. en ny version idag som bl.a. fixade en bugg som var relaterad till en viss sorts attribut i XHTML... Kanske kom det nya beteendet som du upplever "på köpet" när de fixade den buggen ;)
ninawebMedlem sedan feb. 200653 inlägg
@nders skrev:
Jag kan inte svara på varför inte validatorn bråkat på dig om det tidigare - det hade du förtjänat. :)
Du har inte bytt doctype eller något liknande?
Nej, jag har inte bytt doctype. Håller med om att validatorn borde ha bråkat med mig förrut och att jag förtjänar det. hahaha. Känns smått pinsamt att inte förresn NU veta om att det ska vara mellanslag före alt, title och rel och jag som började koda om min hemsida enligt xhtml hösten 2005.
Hahahah. Jajaj, det är aldrig försent att lära sig de detaljer man missat.
Kanske dags att börja köra med annat än notepad men jag tycker det är så kul att koda tecken för tecken, det är en slags fixering jag har; behovet att göra så. Fast jag vet att det finns editorer som underlättar hela jobbet. Heh.
Tack för era svar. Uppskattade det.