Hmm...
OBS - Detta är inget angrepp på någon person - mer en reflektion !!!
Mer från zcorpans första källa (http://labnol.blogspot.com/2006/10/yahoo-fond-of-keywords-meta-tag-google.html) :
On the other hand, Google's competitor Yahoo strongly advocates the use of description and keywords meta-tags for higher search rankings in Yahoo.
Källa två - http://www.hyperorg.com/blogger/mtarchive/000953.html - är från 2002 och citatet är hämtat från en kommentar till det blogginlägget... *VET* du att det är så även idag, fyra år och ett antal ändringar i Googles pagerankalgoritmer senare ? *VET* vi att personen som kommenterade för fyra år sedan har på fötterna i ämnet?
Källa tre - http://www.thesitewizard.com/archive/google.shtml - innehåller följande meta keywordstagg på samma sida som hävdar att Google inte bryr sig om dem:
<meta name="keywords" content="Google, Search Engine, Ranking, Positioning" />
vilket får iallafall *mig personlligen* att undra om de är så säkra på sitt eget faktum egentligen...
Ledsen zcorpan - det här är inte menat som en flame av dig, för jag vet att du är kunnig i området, men jag skulle vilja vända på det hela och fråga om du själv har några säkra (och aktuella) källor som stödjer påståendet att
zcorpan skrev:
Den tid man lägger ner på meta keywords däremot är endast bortkastad och har den marginella negativa effekt att det tar upp onödiga bytes.
Jag är som sagt ingen SEO-expert, men vad jag förstår ändrar dessutom Google (med flera) fortfarande i sin(a) superhemliga rankingalgoritm(er) med jämna mellanrum för att bekämpa spamförsök - så har du en källa som kan visa att en sida med t.ex. samma keyword i title, h1, meta keywords och på ett par tre ställen i sidtexten rankas exakt lika eller kanske tillochmed lägre än en sida med samma nyckelord bara i title, h1 och ett par tre ställen i texten skulle jag känna större förtroende för ett så där tvärsäkert uttalande :)
Ledsen som sagt - men SEO-frågor är för mig alldeles för fyllda med vandringssägner för att jag skall vara lättövertygad och jag har själv inte lyckats hitta tillförlitlig information som klart visar att det alltid är bortkastat att använda keywords som anpassas individuellt till varje sidas innehåll på en webbplats.
... eller information som styrker att Vervas krav på metadata som jag refererade till härovan på något sätt verkligen påverkar en sidas pagerank heller för den delen :e
PEACE :birp