webForumDet fria alternativet

vertical-align i ul?

4 svar · 219 visningar · startad av maqe

maqeMedlem sedan dec. 2003824 inlägg
#1

jag använder mig av en lista typ denna http://css.maxdesign.com.au/listamatic/horizontal20.htm men i högerkanten har jag en bild som är typ 50px hög. jag vill att alla andra element skall ligga i botten av bilden och inte hamna i höjd med överkanten på bilden. vertical-align:bottom fungerar aldrig för mig?

maqeMedlem sedan dec. 2003824 inlägg
#2

Jag har gjort en enkel html fil och lagt upp under mina filer

http://member.webforum.nu/6596/lista.htm

jarvkloMedlem sedan juli 20013 295 inlägg
#3

Hmm...

Vertical-align mha CSS funkar per definition bara i några få fall... (inom tabellceller, och gentemot line-height i löpande text)
Se http://www.webforum.nu/showthread.php?s=&postid=870936#post870936

maqeMedlem sedan dec. 2003824 inlägg
#4

Finns det något annat sätt att gör detta på? Den blå fyrkanten i mitt exempel skall föreställa en logga och det till höger en tabb meny i form av en lista. Jag kanske inte ska ha min logga i listan än lägga den utanför i t.ex. en div? men jag får samma problem där helt omöjligt att få ner texten till underkanten av bilden?

martinMedlem sedan apr. 2000296 inlägg
#5

Sätt padding ovanför texten, eller positionera absolut mot botten av divven/ul:en/whatever
t ex:

ul {
position:relative;
height:50px;
}
ul p {
position:absolute:
bottom:0;
left:75px;
}

...eller nåt.

/ m a r t i n

130 ms totalt · 3 externa anrop · cache AV · v20260731051352-full.56cc9887
0 ms — hämta statistik (cache)
0 ms — hämta forumlista (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)