gregganMedlem sedan jan. 2004678 inlägg hej hej
jag antar att svaret redan finns någonstans här på wf men jag vet inte vad det kallas och vet inte vad jag ska söka på.
det jag vill är att göra ett område till en länk. jag vet att det går. man anger x och y-värden på något sätt och ställer in storleken. kommer bara inte ihåg hur man gör och vad det heter.
HJÄLP! :q
antar att det du är ute efter är sk hot spots, det är områden i bilder som man kan länka. enklaste sättet att skapa dessa är i dreamweaver.
frankofMedlem sedan jan. 20016 874 inlägg Finns massor av program som kan skapa "image maps", leta lite på download.com eller liknande sidor.
Många wysiwg-prog har också den möjligheten.
R: Imagemapic från http://snowblind.net/ har jag användt och tyckte det var ok.
gregganMedlem sedan jan. 2004678 inlägg nån minut efter att jag hade postat tråden här så hittade jag en annan tråd som beskrev det där med imagemaps och det fungerade fint. :)
Jag körde med image ready. :)
http://www.webforum.nu/showthread.php?s=&threadid=113648&forumid=12