jag lyckas inte göra denna "»"
och har inte installerat dreamweaver som konverterar så jag undrar om någon kan koden för » i huvudet?
htmlKod för "»"
13 svar · 499 visningar · startad av costodia
& raquo
ANSI:n för den är 187.
╗ » inte riktigt samma, eller? ;)
0187 fungerar dock
Nej. Definitivt & raquo ;)
"»" funkade bar för mig!
Tack Cyprys!
ANSI:n förstår jag inte riktgt vad man använder den till.
Gislaved: lönt att märka ord, eller kod i det här fallet
costodia skrev:
Gislaved: lönt att märka ord, eller kod i det här fallet
Det tycker jag det var.
Mig veterligen är semikolon viktigt att ha med om man vill att det ska vara rätt.
costodia skrev:
ANSI:n förstår jag inte riktgt vad man använder den till.
Du kan skriva » istället för »
Ursäkta om jag gjorde dig upprörd eller trampade någon på tårna. Det var inte meningen. Jag hade bara fått för mig att & raquo var ett felaktigt sätt att skriva det på, men det är möjligt att jag har fel.
Gislaved skrev:
Jag hade bara fått för mig att & raquo var ett felaktigt sätt att skriva det på, men det är möjligt att jag har fel.
Nejdå. Du har så rätt så. :)
Anledningen att jag särskrev berodde på att i vissa forum finns inget HTML-decodning vilket gör att det bara kommer synas » för läsaren. Då blev det bara att jag särskrev rent intuitivt för att företéelsen finns.
Sen utgick jag faktiskt helt iskallt från att trådskaparen skulle kunna sätta ihop min särskrivning och få det att funka, bara denne uppmärksammade uttrycket "raquo". (Jag tror nästan att jag skulle hjälp trådskaparen med bara det ordet)
Att jag inte skrev semikolon... Jag glömde. Förlåt mig Gislaved. ;)
cyprus skrev:
Att jag inte skrev semikolon... Jag glömde. Förlåt mig Gislaved.
Hey, det är lugnt. :)
Jag tvivlar inte på att costodia skulle fatta, men det kanske kommer någon som inte vet lika mycket som han och kollar upp tråden. Då kan det vara bra om allt stämmer.
Gislaved: ok, tack för tipset om ANSI-koden,
vet du om det finns en lista över alla ansi-koder?
Det finns en hel del ASCII-koder på http://www.jelks.nu/XML/ASCIIchart.html och http://www.asciitable.com/
Ah, glömde nästan http://www.susning.nu/ASCII
costodia skrev:
vet du om det finns en lista över alla ansi-koder?
Yep t.ex. här: http://blooberry.com/indexdot/html/tagpages/text.htm#iso8859 har du rubbet inklusive deras eventuella &entitets;-kodningar - kolla länkarna som hör till "ISO-8859-1" ;)