webForumDet fria alternativet

Aktivera animation

3 svar · 216 visningar · startad av ironhead

ironheadMedlem sedan mars 20011 346 inlägg
#1

Jag har 4 knappar som jag ska rotera och zooma in i....så om jag klickar på knapp 1 ska bara denna knappen aktiveras...jag har varje knapp i ett separat lager.....men när jag kör igång aktiveras alla....jag använder först

stop();

sedan

on (press) {
    gotoAndPlay(2);
}

För vaje knapp.....

Gömmer man de andra lagren eller kan man stoppa dom ?!

mirandirMedlem sedan maj 2003750 inlägg
#2

Du kan inte spela eller stoppa olika lager oberoende av varandra. Inte heller kan du gömma dem på något enkelt sätt. Däremot kan filmklipp spelas, stoppas och gömmas oberoende av varandra.

Så jag skulle rekomendera att du stoppar de lager som skall spelas tillsammans i ett filmklipp, andra lager som skall spelas tillsammans i ett annat filmklipp etc etc, och köra stop och play på dessa.

/Mirandir

ironheadMedlem sedan mars 20011 346 inlägg
#3

oki! Men hur gör man för att kunna klicka på ett filmklipp?

mirandirMedlem sedan maj 2003750 inlägg
#4

I MX, player 6, kan ett filmklipp hantera samma händelser som en knapp: press, release, rollOver etc etc. så det är bara att lägga dit dessa direkt på filmklippet.

I flash 5 antar jag att enklaste sättet är att lägga in en knapp inne i filmklippet som sköter mus händelserna åt filmklippet. Annars kan du ju skriva en egen hanterare med onClipEvents mouseDown/mouseUp och hitTest();

/Mirandir

130 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.fb544a5a
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)