webForumDet fria alternativet

loader

3 svar · 233 visningar · startad av da97enla

da97enlaMedlem sedan dec. 2001343 inlägg
#1

Hej

Jag har en sida i html med bilder som laddas in från en databas. Nu skulle jag vilja göra en loader i flash så sidan visas först när all data är inläst. Är det möjligt?

Jag har också skapat en film i flash mx som man behöver flash6playern för att kunna se - är det bra eller dåligt att man sätter sådana begränsningar?

mvh
enla

RödalacketMedlem sedan feb. 20002 612 inlägg
#2

Menar du att flashfilmen skulle känna av när html-dokumentet med bilder m.m. är helt inladdat? Det går inte.

Om du kan exportera till en tidigare version av spelare så är det väl bra att göra det men om det inte går så har man inget val.

WibergMedlem sedan juni 20003 169 inlägg
#3

Re: loader

da97enla skrev:

Hej

Jag har en sida i html med bilder som laddas in från en databas. Nu skulle jag vilja göra en loader i flash så sidan visas först när all data är inläst. Är det möjligt?

Nej. Detta får du fixa med JavaScript.

MickeA.comMedlem sedan feb. 20034 441 inlägg
#4

Men...

Om du gör ditt "Galleri" i Flash, dvs. visar bilderna i en flashapplikation, som i sin tur liggter i di5tt htmldok. då kan du göra en "loader".

Annars kan du ju göra separata swf'er av dina bilder och sedan ladda in dfom dynamiskt i Flash, med en loader.

Hör av dig om du vill ha mer hjälp med det, har fäördiga grejjer för det hemma.

125 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.30151723
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
122 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)