webForumDet fria alternativet

Flash och Shockwave...

5 svar · 289 visningar · startad av trexter.com

trexter.comMedlem sedan apr. 20021 203 inlägg
#1

Bara en liten fråga. Vad har dessa två gemensamt (förutom att de delar forum här på wF ;) )? Är det så att kan man detta ena så kan man det andra, eller? Är båda gjorda av Macromedia, eller?

:)

#L#Medlem sedan juli 20021 363 inlägg
#2

Både Flash och Shockwave är exempel på rörlig media anpassad för webben..
Flash är mindre ( spelar storlek ) å mer snabbstartat än shockwave. Detta är ganska självklart då shockwave är mer avancerat med sitt stöd för bla. ”multiuser chat” och XML parsing”. I stort flash används i huvudsak för sidor som behöver vara snabbladdade och lättåtkomma ( iom sin snabbnedladdade player ) medan shockwave står för den mer avancerade biten av webtilläpningar..

MvH / L

[r]

rätta mig om jag har fel.. har inte kollat så mycket på den nya MX-versionen än..

RödalacketMedlem sedan feb. 20002 612 inlägg
#3

För att göra en shockwave-film så används Director och språket Lingo, om man istället vill göra en flash-film så använder man Flash och språket ActionScript.
Ja, programen är från Macromedia :)

#L#Medlem sedan juli 20021 363 inlägg
#4

Tillägg:

Rödalacket skrev:

om man istället vill göra en flash-film så använder man Flash

Funkar även med Generator, freehand.... ;)

RödalacketMedlem sedan feb. 20002 612 inlägg
#5

#L# skrev:

Tillägg:
Funkar även med Generator, freehand.... ;)

bl.a :)

trexter.comMedlem sedan apr. 20021 203 inlägg
#6

Ok, men finns det någon vits att lära sig båda två? Nämmligen så att jag nog först ska lära mig Flash och sedan lite om javaapplets. I så fall kanske det är onödigt att kunna Shockwave också?! :q

140 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.30151723
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
138 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)