Jag har en preloader som fungerart bra fram till nu. Skillnanden med är att filmen som ska laddas använder UiScrollBar. Verkar som att denna laddas först..och sedan resten av filmen?
Om jag i exportsettings väljer actionscript 1.0 istället för 2.0 fungerar prelodern igen...men inte min scrollbar.
Jag gissar på att UiScrollBar:en laddas automatiskt i frame 1?
Jo det är ett av problemen med komponenter att de har en förmåga att fylla upp första bildrutan. Du kan högerklicka UIScrollbar i biblioteket och avmarkera "export in first frame". Detta kommer iallafall att minska första bildrutan med 2 K. Inte mycket men iallafall någonting.
I värsta fall får du göra en extern preloader. DVS. en film vars enda uppgift är att ladda och visa preloader för huvudfilmen.
Är ny på flash och undrar hur man brukar göra med text som ska scrolla. Är det vanligt att man avänder denna typ av komponent eller man kan göra det lika snyggt och bra med eget actionscript?