webForumDet fria alternativet

Göra bildgalleri i flash som läser av filmer?

Flash

1 svar · 350 visningar · startad av jonas18z

Medlem sedan okt. 200445 inlägg
Frågan#1

Hallå

Jag funderar på om det går att göra ett bildgalleri i Flash där den läser av filerna från nån .txt fil eller annat xml? och sedan gör ett bildgalleri där man kan välxa mellan dessa? exempelvis:

man har en fil som heter data.txt i den kanske det står typ:

hus01
bat22
bar12
osv

sedan har man två kataloger image och thumnails
och i dessa ligger det bilder i rätt storlek som heter lika som i datafilen alltså typ bar01.jpg och i thubkatalogen bar01.jpg eller ev om man lägger till _thumb på filnmaet så man vet vad man håller på med.

Nu ska flash fatta och göra ett galleri och säg blir det för mycket bilder så ska man antigen kunna scrolla eller växla till nästa thubnails.

Hur svårt kan detta vara eller rent av omöjligt?

Medlem sedan maj 20021 558 inlägg
#2

Det är absolut möjligt. Bara du har ordentligt med fantasi och viljestyrka :D

För att göra thumbs kan man kanske lösa det såhär:

du gör först en mall för thumbnailen och lägger den där den första ska ligga.
Den innehåller kanske en genomskinlig knapp så man kan trycka på thumben och ett tomt MC (som du tex kallar för thumb_holder) som man kan ladda in bilden i.

sen duplicatar du thumben och flyttar den för varje gång (glöm inte att ge den en unik layer annars knasar det).
om du vill ha 4 thumbs per rad kan du lägga till en räknare och varje gång räknaren når 4 så hoppar den ner en rad och nolställer räknaren.

Säg till om du vill ha en mer ingående förklaring :)

260 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
129 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
124 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
133 ms — ändringar (db)