Hej
Jag håller på lite gran med databaser på webben. Jag hittade denna fråga i mitt webbhotells faq. stämmer det de säger och hur stor skillnad är det? Finns det någon mer information om ole-db
FAQ inlägget på webbhotellet
"Frågan:
Jag har enstaka gånger problem att komma in på min sajt. Det verkar som problemet uppstår när asp-sidor skall behandlas. Är detta ett känt problem?
Svaret:
Både ja och nej. Microsofts nya drivrutiner fungerar ibland inte så väl tillsammans med Access och ODBC. Vi rekommenderar att du kör med OLE DB i de fall de kör Access överhuvudtaget. Med andra ord kör inte med ODBC utan bara en direkt koppling via OLE DB som är snabbare och bättre och nu också ett måste mer eller mindre. Kör alltså inte med system DSN, om du gör det.
Vid problem av denna typ har vi dock numera ett automatiskt system som känner av problemet och åtgärdar det mycket snabbt. "
Tacksam föral hjälp jag kan få!
------------------
Adde