Jo .... men vi har en egen SMS-server inom koncernen .... behöver inga komponenter mer än en vanlig mail-komponent för att kunna skicka ut i stort sett vad som helst till en "mobbe"
Att skicka SMS brukar bli dyrt på ett eller annat sätt. Någon måste ju betala trafikavgiften.
Tror nog att det blir till att svälja hårt och bita i det sura äpplet och punga ut med vad det kostar. Annars .... inga SMS-skick.
Att skicka SMS brukar bli dyrt på ett eller annat sätt. Någon måste ju betala trafikavgiften.
Tror nog att det blir till att svälja hårt och bita i det sura äpplet och punga ut med vad det kostar. Annars .... inga SMS-skick.
att betala är helt okej, klart man ska göra det!
fast man vill gärna betala så lite som möjligt. (så man kan tjäna så mycket som möjligt av sina kunder) ;)
med aspsms kostar det t.ex. ca. 1.80 kr till telia och vodafone om jag inte har helt fel, och det är för mycket.
clickatell verkar faktiskt vara billigare, ska undersöka vidare. :)
Eftersom aspsms har sin egen sms-server så får de betala lite trafikavgifter till de olika näten.
Om du köper det lägsta antal credits (500 cred = €30) så kostar det ca 1,5 skr att skicka ett SMS till telia eller europolitan (vodafone).
Köper du däremot 100 000 credits så blir priset för varje SMS ca 1,0 skr .... fast, det kostar då att ligga ute med €4000
Man kan komma "billigare undan" om man kan få avtal med en leverantör att använda en SMS-server .... fast, då ska man skicka väldigt många för att varje SMS ska bli billigt.
Vad det kostar att få ett sådant avtal vet jag tyvärr inte, vet inte heller hur svårt det är att få det ....