Jo det kanske det är. Ska testa om det fungerar med Session.lcid = 1053. Kan man avsluta Session.lcid på nått sätt, vill köra med session.lcid=2057 längre ner i dokumentet.
Session.lcid gäller tills vidare, inte för hela sidan
Session.LCID gäller för hela sessionen och följdaktligen för alla response's under hela sessionen... Ska man tillfälligt för en sida ha ett annat LCID går det att använda Response.LCID, eftersom det bara gäller den sida det används på. Det hela finns väl förklarat på MSDN.
Ville bara poängtera att det kan vara onödigt att använda Session.LCID för att göra det som Response.LCID kan göra. Om inte annat så blir det väl färre förändringar i IIS om man använder Response... om det är någon användbar fördel (eller nackdel ;)) vet jag inte, men förmodligen så tjänar man inget :)