Ibland har jag sett ett behov av att kunna skicka ett RecordSet från mina ASP-sidor till klienten för fortsatt bearbetning (t.ex sortering etc). Vinsten med detta är självklart snabbare respons samt mindre utnyttjande av bandbredden.
Jag skulle ju kunna låta mina ASP-dokument generera ett JavaScript med variabler som innehåller den RecordSetets data men jag funderar på om det finns något annat sätt. T.ex via ActiveX eller en JavaApplet som helt enkelt tar emot Recordsetet och som sedan kan användas för bearbetningen.
Vinsten är att jag då inte behöver "avslöja" något av koden bakom funktionaliteten samt att ActiveX och Applets är så mycket mer kapabla än vad ett JavaScript någonsin kan vara.
I IE5 kan man använda XML Data Islands för att lagra dessa ”RecordSet’s”. Sedan kan man med hjälp av DHTML automatiskt visa informationen i tex tabeller. Informationen kan sorteras om och liknande. Sk. ”Data Binding”.