webForumDet fria alternativet

Jispir , problem med win2k och rättigheter

ASP

3 svar · 224 visningar · startad av erka

Medlem sedan dec. 19996 522 inlägg
Frågan#1

Hej, för mig att du hade problem tidigare med att du fick felmedelandet:

Feltyp:
Microsoft OLE DB Provider for ODBC Drivers (0x80004005)
[Microsoft][Drivrutin för ODBC Microsoft Access] Operationen måste använda en fråga som kan uppdateras.
/erik/film_laggtill.asp, line 18

Vad ska jag ställa in i Internet Tjänstehanteraren för att den ska ha rätt rättigheter, ska jag ställa in det på fler ställen eftersom det inte funkar om jag ger katalogerna skriv och läs rättigheter ?

tacksam!

Medlem sedan dec. 19996 721 inlägg
#2

Du måste ställa in på själva databasfilen (högerklicka etc.). Såvida själva SQL-frågan inte är felaktig, men det låter som ett typiskt rättighetsfel.

------------------
-------------------
What a waste it is to lose one's mind. Or not to have a mind is being very wasteful. How true that is.
Dan Quayle

Medlem sedan maj 20011 343 inlägg
#3

Jag gjorde precis som emisson skrev nyss.

Högerklicka på mappen elle db filen som du vill skriva till klicka på egenskaper välj sedan fliken Säkerhet. sen väljer du Alla och så kryssar du för ändra och skriva rättigheterna sen ska det vara klart.

<r>
Gör det som jag skrev här uppe i Utforskarn
</r>

------------------
Utdrag nr 2 ur jispirs regelbok-->Sov bara när du är trött inte när nån säger till dig :D
Ett gott trams förlänger livet :e

[Redigerat av jispir den 23 okt 2000]

Medlem sedan dec. 19996 522 inlägg
#4

tackar, missade det där med att använda utforksaren, trodde man fixade det i internet tjänstehanteraren, där man egenltigen borde fixa ALLT

263 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
129 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)