du får läsa upp dig på object.FSO
Hej!
Hur skickar man en text(exempelvis den nedan) som användaren matar in, till en fil? Går det?
<FORM METHOD=POST ACTION="">
<TEXTAREA NAME="exempel" ROWS="" COLS=""></TEXTAREA>
</FORM>
11 svar · 320 visningar · startad av Pellefant
Hej!
Hur skickar man en text(exempelvis den nedan) som användaren matar in, till en fil? Går det?
<FORM METHOD=POST ACTION="">
<TEXTAREA NAME="exempel" ROWS="" COLS=""></TEXTAREA>
</FORM>
du får läsa upp dig på object.FSO
Aha, tack för vägledningen, nu ska det nog lösa sig.
Nu kan jag grunderna i FSO. *Glad*
Jag igen...
Försöker med dessa två exempel skriva in något till filen, men det blir inget alls. På exempel två fick jag förut att filen inte hittades, så jag rättade till det, och det ger inget error längre, så filen hittas nu förmodligen. Under denna kod har jag inmatning till en databas, och det fungerar, så det finns värden i variablerna. (servern, https://www.dotnetplayground.com stödjer detta)
<%
Dim Obj, TS
Set Obj = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
If Obj.FileExists("data.txt") = False Then
Set TS = Obj.CreateTextFile("data.txt", 8)
Else
Set TS = Obj.OpenTextFile("data.txt", 8)
End If
TS.WriteLine Request.Form("name")
TS.WriteLine Request.Form("phone")
TS.WriteLine Request.Form("mail")
TS.Close
%>
<%
Set ScriptObject = Server.CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
Set MyFile = ScriptObject.OpenTextFile("data.txt", 8)
MyFile.WriteLine "*** Write file test ***"
Myfile.writeline " file was written to at: " & Now
Myfile.writeline " "
MyFile.Close
%>
Problemet är nog att du inte har skrivrättigheter på filen... måste kunna skriva till den... testa att chmodda den till 777 eller nått? brukar hjälpa.
Nu hänger jag inte med riktigt, vad betyder chmodda? Hur gör man det?
(testade att ändra 8:orna till 777, det hjälpte dock tyvärr inte, var det så du menade?)
Nej det var det inte :)
CHMOD är rättigheterna. Skriv / Läs / Execute
Funkar det verkligen att chmodda på NT/2000/.NET-servrar?
tror du måste sätta rättigheter på data.txt filen så att IUSR_dittdatornamn har rättighet att skriva på filen annars kommer det inte att fungera
Hitta denna i ämnet, ska försöka mig på detta. Berättar hur det går sedan. http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=KB;en-us;q197964
citat : WARNING: If you edit the metabase incorrectly, you can cause serious problems that may require you to reinstall any product that uses the metabase. Microsoft cannot guarantee that problems that result if you incorrectly edit the metabase can be solved. Edit the metabase at your own risk.:
Spännande :)
Jag måste sedan lägga upp sidorna hos terrasite, jag hittade denna hjälp i deras FAQ :
http://www.terrasite.com/FAQ/ASPSmartUpload.htm
De har en komponent som heter ASPSmartUpload, så jag hoppar över att göra lösningen ovan nu, får kolla på det sen vid tillfälle)
Tack alla för hjälpen.
Det var precis som ni skrev, jag var tvungen att ändra rättigheterna på de mappar man hade dessa filer i, till "write". då gick det. :)