webForumDet fria alternativet

Sökresultat?

ASP

6 svar · 195 visningar · startad av Dflex

Medlem sedan juni 2002136 inlägg
Frågan#1

Hej!

Jag håller på med ett ritregister åt ett företag där man söker efter vissa CAD-filer.

Finns det någon stor "sökträffsruta" som visar de filer som hittades där man genom att klicka på resultatet kunna öppna filen i AutoCad?

Tacksam för all hjälp!

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#2

Borde det inte räcka med att göra en lista på filerna och göra dem till hyperlänkar? Sen får Windows sköta vilket program som öppnar filerna med hjälp av filtyperna.

Medlem sedan juni 2002136 inlägg
#3

men hur...har det något exempel?

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#4

Ligger alla filerna i en mapp på servern? Är det på fil-namnet du skall söka?

Medlem sedan juni 2002136 inlägg
#5

Alla filer ligger i en mapp...men CAD-programmet Inventor sparar "fyra olika filer" med olika format i en "egen mapp"...men AutoCad-filerna ligger fritt...förstår du?

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#6

Men det är bara CAD-filerna som är relevanta? Alltså, som du vill kunna söka på?

Medlem sedan feb. 20001 507 inlägg
#7

Jag har frågat lite bland våra konstruktörer här som har ritat lite med Inventor och kan sammantälla det så här.

När det handlar om Inventor är det lite speciell då den är ren 3D. Man har många CAD filer som "bygger" ihop din färdiga ritning
Du kan nog inte peka ut DWG filen utan får öppna sammanställningen för ritningen och då får du med dig alla underliggande ritningar.

259 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.e96017d9
126 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
130 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)