webForumDet fria alternativet

Välja vart placera dbpost på sida?

ASP

2 svar · 148 visningar · startad av solbulle

Medlem sedan mars 20015 287 inlägg
Frågan#1

Jag har en sida med som är uppbyggd av texter från en databas.

På en annan sida vill jag dels kunna lägga i nya texter samt uppdatera de gamla.
Inget problem!
Men jag vill även kunna markera var på sidan dessa skall visas. Nu har jag byggt upp det med hjälp av en liten "bild" med radiobuttons man klickar i för att välja placering. Detta fungerar till viss del, men jag måste ha en funkton som antingen varnar om platsen är upptagen eller automatiskt flyttar den text/post som var där tidigare till en annan plats.

Egentligen söker jag nog en ide om hur jag kan göra detta på ett smidigare sätt, någon som har en bra ide om hur man bör lägga upp det hela med att "lätt" kunna ändra layouten/dispositionen på en sida?
[spånar]Man kanske skulle ta till lite DHTML och "dra runt" texterna[/spånar]

Är i nuläget kanske inte ute efter kod utan mest någon ide el om ni tror mn är inne på rätt spår...?

------------------
/solbulle
Hemmabio | Spelautomater | The Who

Medlem sedan sep. 2000215 inlägg
#2

Hej!

Skulle man inte kunna tänka sig att du i databasen sparar info om en inkluderingsfil(layoutfil) som du vill ha på sidan.

Du kan ju ex. ha 10 olika typer av layout sparade i olika inkluderingssidor. När huvudsdan laddas så hämtar du information ifrån databasen om vilken sida(layout) som skall inkluderas.

Inkluderingssidorna innehåller även kod för att skriva ut värdena i ditt recordset.
Alltså:

Först öppna ett recordset
sedan läsa av vilken layoutsida som skall inkluderas.
Inkludera sidan som skriver ut informationen på rätt ställe.
Med hela layouten sparad i sidor så kan det ju alltid se välplacerat och snyggt ut.

Hoppas du förstår hur jag menar, lite svårt att förklara idag...

------------------
"Life's a bitch who sucks... then you marry one who doesn't"

Medlem sedan mars 20015 287 inlägg
#3

Hm, jo jag har ett fält i databasen som talar om placeringen på sidan, så det är egentligen inget problem.
Men jag vill på en sorts adminsida kunna på ett smidigt sätt låta administratören välja och flytta runt artiklarna/texterna på sidan.
Nu är jag inne på att visa alla tillgängliga artiklar i en selectbox och alla valda, visade artiklar i en annan, numrerad selectbox där varje nummer står för en plats på sidan.
Kan det vara något tror ni?
(Om ni nu förstår vad jag menar som vanligt...)

------------------
/solbulle
Hemmabio | Spelautomater | The Who

443 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
309 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
309 ms — ändringar (db)