webForumDet fria alternativet

Slumpvis bildvisning

ASP

5 svar · 436 visningar · startad av andersj298

Medlem sedan nov. 200410 inlägg
Frågan#1

Hej,

Jag undrar om det är någon som har ett enkelt skript för att visa slumpvis bildvisning och som vill dela med sig av detta skript.

Bilderna ligger i en mapp på servern ( ingen databas) och skriptet ska i princip bara plocka en utav bilderna i mappen och sedan visa bilden på en asp sida.

Tack på förhand/ Anders

Medlem sedan aug. 20039 340 inlägg
#2

Hur detta ska göras med ASP vet jag inte. Dock så finns det en färdig lösning för javascript : http://www.webforum.nu/showthread.php?s=&postid=836333#post836333

Medlem sedan nov. 200410 inlägg
#3

tack, jag ska prova.

Medlem sedan nov. 200410 inlägg
#4

Hej igen,

Problemet med detta skript är väl att man måste skriva in namnen på alla bilder som ska slumpas.

Jag vill bara namnge katalogen och sedan ska skriptet själv välja fritt bland de bilder som ligger i katalogen för tillfället.

Detta medför att så fort jag bytar bilder i katalogen så ska skriptet börja visa nya bilder utan att jag namnger varje bild i själva skriptet.

Mvh Anders

Medlem sedan nov. 20011 551 inlägg
#5

hej du, du kanske kan använda dig av ad rotator objektet, den läser iofs en textfil som du skall uppdatera men du kan ju trixa till så att den skapas om då du lägger en ny fil i mappen eller nåt :)

http://www.w3schools.com/asp/showasp.asp?filename=demo_adrotator

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#6

Släng iväg en sökning här i ASP-forumet på exempelvis slumpa and bilder så kan du säkert få en del uppslag.

mvh

263 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
136 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)