Jag har tidigare gjort ett simpelt CMS system för eget bruk, nu så vill jag göra så att systemet blir mer "sökmotor vänligt" eller vad man nu skall kalla det.
Vet inte riktigt hur jag ska förklara utan att låta allt för puckad, men jag ger det ett försök.
Så jag satte mig ner och gjorde så att när jag skapar en ny sida så sparas den i DBn samt att en mapp med ID numret skapas och i den mappen en "default" fil som fungerar på samma sätt som "default.asp" i roten. Eller fungerar på samma sätt som den i roten var väl att ta i, för den visar endast infon för just det ID numret.
Det känns som att jag är jävligt puckad, för det är ju bara kaka på kaka när jag skapar nya filer hela jävla tiden. Som tur är använder jag mig av en template så jag behöver iofs inte göra uppdateringar på lauyouten i alla nya filer som skapats, men ändå...
Förstår om ni inte fattar vad jag menar, gör det knappt själv nämligen. Om någon förstår hur jag tänker, kom då gärna med tips på hur jag skulle kunna göra mitt CMS till mer "sökmotor vänligt".
Antingen skaffar du ett ISAPI-filter för s.k URL Rewrite (installeras i IIS:en) eller så kan du skapa en egen error 404-sida som redirectar till /default.asp (och passar på att skapa filen, så att redirecten blir onödig nästa gång sidan anropas).
Båda sätten kräver att du har möjlighet att konfigurera IIS:en.
Kollade upp det där med "URL-rewrite", så nu har jag lite mera kött på benen. Tyvärr så har jag dock inte tillgång till servern som CMSet ligger på, så att installera något filer eller en egen 404 sida blir det inte tal om.
Eftersom CMSet aldrig kommer att användas till några siter med mer än typ 50 undersidor så kör jag på min variant med att skapa en liten fil för varje post i DBn. Det må vara ett korkat sätt, men ibland så har nöden ingen lag ;).
Det är ju faktiskt så att idag så klarar nog 90% av sökmotorerna av QueryString-adresser.
Det kan mycket väl stämma iofs, men jag kör ändå på det där och kollar om det blir någon skillnad i min positionering på sökmotorerna. Blir det inte det så kan jag ju återgå till att inte generera dessa kataloger. Det är endast 20 rader kod i en fil, så det löser sig nog i slutändan...
Until November, Google had the following statement in its webmaster guidelines:
"Don't use "&id=" as a parameter in your URLs, as we don't include these pages in our index."
This entry has been removed from Google's guidelines. Here's the official statement from Google's blog:
"[Google now indexes] URLs that contain that parameter. So if your site uses a dynamic structure that generates it, don't worry about rewriting it -- we'll accept it just fine as is.
Keep in mind, however, that dynamic URLs with a large number of parameters may be problematic for search engine crawlers in general, so rewriting dynamic URLs into user-friendly versions is always a good practice when that option is available to you.
If you can, keeping the number of URL parameters to one or two may make it more likely that search engines will crawl your dynamic urls."
What does this mean to your web site?
If you have a dynamically created web site that uses only one or two parameters to create web pages then it's likely that Google can index your web pages without problems.
If you use more parameters then you should rewrite your URLs. Rewriting your URLs makes sure that most search engines will be able to index your site.
If you cannot rewrite your URLs then it helps if at least one stable link points to a dynamically created page. If a web page can be found through a direct link then it is more likely that search engines index that page.
Orkade inte översätta men här är googles senaste direktiv. Kolla på ett exempel här placerar sig hyfsat bra utan omskrivningar. Seo vm ligger två just nu så jag tror min teori håller. Globalwarmin awareness2007
Serp ranking Hittar du här Serp
277 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e