Tjipp!
Ska ta o flytta snart o då vill man ju ha med sin ADSL konto. Sist jag gjorde det så va jag utan nät i 21dagar, tar visst lång tid för teknikerna att komma o trycka på en knapp. :( Den här gången så skulle det vara mys att slippa att vänta så länge o undrar därför om någon vet om det finns något jag kan göra.
När de kopplar om går de via änns adress eller telefonnr.? Tänkte att jag kunde ha kvar min burk i den gamla lägenheten tills de kopplat om men det går ju bara om de går via min adress. Någon som vet?
när du flyttar så måste du tyvär vänta oftast tar det 14 dar.
för det är en del saker dom måste fixa.
Dom måste säga upp det gamla kontraktet och öppna ett nytt sen måste dom kolla så att allt är fixat i den nya stationen etc.
Ja, det där är ju skandalöst dåligt. Man tycker ju att tiden borde kunna kortas ned till en dag om man anmäler flytten i god tid (typ en månad i förväg).
man tycker ju det men det funkar tyvär inte.
speciellt på telia är dom slöast.
Nej, det är ju det som är så skandalöst. Och det är väl Skanova (eller Telia Sonera Nät & Drift eller vad de heter nuförtiden) som sköter det där oavsett vilken operatör man är ansluten till.
271 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2